Prieskumy verejnej mienky poukazujú na to, že ani jednej strane sa nepodarí získať dostatok hlasov na to, aby mohla sama sformovať novú vládu.
PRIŠTINA. V Kosove sa dnes o 19. hodine skončili prvé parlamentné voľby od jednostranného odtrhnutia od Srbska vo februári 2008. Dnešné hlasovanie nenarušil žiaden veľký incident, avšak voliči sa trúsili na hlasovanie iba pomaly.
Do 15:30 h odvolilo asi 35 percent z 1,6 milióna registrovaných voličov, uviedla ústredná volebná komisia. Strediská sa zatvorili o 19. hodine, oficiálne výsledky sa očakávajú najskôr v pondelok.
Aj keď k nejakým incidentom predsa len došlo, neboli etnického rázu a neboli také vážne, aby narušili voľby, uviedla v Prištine predsedníčka volebnej komisie Valdete Dakaová.
Z prieskumov vyplýva, že Demokratická strana Kosova (PDK) premiéra Hashima Thaciho získa vo voľbách najviac hlasov, nebude však mať absolútnu väčšinu. Za PDK bude podľa prieskumov nasledovať Demokratická liga Kosova (LDK) na čele so starostom Prištiny Mustafom Isom.
Celý volebný proces sleduje približne 32.000 pozorovateľov, z toho 840 zo zahraničia. Západní spojenci nezávislého Kosova považujú voľby za skúšku demokratickej vyspelosti a pripravenosti na plánované rokovania so Srbskom.
Zdroj: DPA, APA
Charakteristiky najvýznamnejších politických strán
HLASOVANIE: Kosovčania budú voliť 120 členov parlamentu z 26 politických strán a troch hnutí. Osem strán reprezentuje srbskú menšinu.
VYHRADENÉ MANDÁTY: Kosovská ústava stanovuje, že 20 mandátov v parlamente je vyhradených pre etnické menšiny. Pre najväčšiu - srbskú - je vyhradených desať mandátov, kým desať ďalších patrí ďalším etnickým skupinám. Politické strany potrebujú na vstup do parlamentu získať päťpercentnú podporu voličov.
Hlavné politické strany
DEMOKRATICKÁ STRANA KOSOVA (PDK) - vedená bývalým premiérom Hashimom Thacim. PDK je hlavnou stranou, ktorá vznikla z jednotiek etnických albánskych geríl bojujúcich proti srbským silám v rokoch 1998-99. Thaci bol na čele kosovskoalbánskej delegácie aj na mierových rokovaniach v Rambouillet pred bombardovaním vtedajšej Juhoslávie zo strany NATO, ktoré ukončilo kosovský konflikt a prinútilo srbské jednotky stiahnuť sa z Kosova.
PDK vyhrala všeobecné voľby v roku 2007, Thaci sa stal premiérom v januári 2008. Prieskumy preukazujú, že jeho strana získa najviac hlasov aj v týchto voľbách.
DEMOKRATICKÁ LIGA KOSOVA (LDK) - vedená Isom Mustafom. Stranu založil bývalý umiernený kosovský prezident Ibrahim Rugova. LDK dominovala v hnutí za nezávislosť Kosova v 90. rokoch - predtým, ako pasívny odpor otvoril cestu k ozbrojenému konfliktu. Po Rugovovej smrti v roku 2006 sa strana rozpadla na niekoľko frakcií. Podľa prieskumov strana skončí po nedeľných voľbách opäť na druhom mieste.
VETEVENDOSJE (SEBAURČENIE) - hnutie vedené Albinom Kurtim. Ten stál na čele nacionalistického študentského hnutia a masových protestov proti srbskej vláde koncom 90. rokov. Srbské jednotky ho zadržali počas konfliktu v rokoch 1998-99, neskôr ho zatkla aj kosovská polícia a polícia OSN v súvislosti s podielom na násilných nepokojoch.
Kurtiho strana sa usiluje o zníženie miery medzinárodného dohľadu nad Kosovom a zjednotenie Kosova s Albánskom. Prieskumy ukazujú, že Vetevendosje skončí v nedeľných voľbách na treťom mieste.
ALIANCIA NOVÉ KOSOVO - vedená zakladateľom Beghjetom Pacollim, v Kosove narodeným a vo švajčiarsku žijúcim milionárom. Strana má technokratický program, ktorý sľubuje investíciu a nové pracovné miesta pre mnoho chudobných obyvateľov Kosova.
ALIANCIA PRE BUDÚCNOSŤ KOSOVA (AAK) - vedená bývalým veliteľom albánskych geríl z niekdajšej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Ramushom Haradinajom.
Haradinaj bol 100 dní vo funkcii kosovského premiéra, až do svojej rezignácie v marci 2005, keď ho prvýkrát haagsky tribunál obvinil z vojnových zločinov. AAK odvtedy bojuje o politický vplyv v Kosove. Haradinaj vedie kandidátku svojej strany vo voľbách, jeho proces na pôde tribunálu v Haagu sa však obnoví začiatkom roka 2011.
ČAS KONANIA VOLIEB: Volebné miestnosti sa otvoria o 7.00 h SEČ, voľby potrvajú do 19.00 h SEČ.
POČET OPRÁVNENÝCH VOLIČOV: Viac ako 1,6 milióna.
MONITOROVANIE VOLIEB: Hlasovanie bude monitorovať približne 32.000 pozorovateľov, z toho 840 zo zahraničia.
Reuters