PRIŠTINA. Na rozdiel od kosovských Srbov žijúcich na juh od rieky Ibar, Srbi zo severu Kosova budú nedeľné predčasné parlamentné voľby v Kosove bojkotovať, uviedol dnes srbský spravodajský server RTS.
Srbi zo severu podľa neho odkazujú, že sa držia stanoviska Srbska, na území ktorého žijú. Srbská vláda im totiž neodporučila účasť na hlasovaní. Na druhej strane však tvrdia, že chápu Srbov južne od Ibra, ktorí žijú v oveľa ťažších podmienkach, obkolesení Albáncami.
Most cez rieku Ibar delí Kosovo geograficky na severnú a južnú časť. Na severnú časť, ktorá sa opiera o Srbsko a má väčšinové srbské obyvateľstvo, a na južnú, kde vládnu kosovské zákony a pravidlá väčšinového albánskeho obyvateľstva.
"Ja nepôjdem voliť, nepôjdu ani moji synovia a viem, že sto percent tohto živlu na severe nepôjde k urnám. Našich bratov z enkláv však úplne chápem," povedal pre RTS jeden z obyvateľov severnej časti etnicky rozdelenej Kosovskej Mitrovice. Ďalší sú toho názoru, že by sa ich súkmeňovci južne od Ibra mali sami rozhodnúť, či budú v kosovských voľbách hlasovať.
Kosovských Srbov nerozdeľuje len Ibar, ale predovšetkým život - v enklávach bez telefónneho signálu, prúdu, zamestnania a na okraji spoločnosti.
Predstavitelia srbskej vlády sú toho názoru, že kosovskí Srbi sú umelo rozdeľovaní, aby sa tak vytvárala akási nová realita, ktorej cieľom je sťaženie pozície Belehradu v plánovaných rokovaniach s Prištinou.
"Toto je nespravodlivé a vo veľkej miere nepresné, ale vytvára sa taký dojem, že všetko, čo bude nasledovať, sa bude diať kvôli tomu, že Srbi južne od Ibra neposlúchajú Belehrad a ako takí môžu tvoriť konštruktívny element nejakého nového štátu. To je veľmi zlý dojem a myslím si, že uškodí predovšetkým Srbom," upozornil štátny tajomník ministerstva pre Kosovo Oliver Ivanovič.
Vláda i verejnosť v Prištine sú naopak spokojné s rastúcim záujmom srbskej komunity južne od Ibra o voľby. Sociológ Anton Berishaj je toho názoru, že vzťah Albáncov k Srbom sa mení, je však cítiť, že za uplynulý rok sa mení aj postoj Srbov.
"Skutočnosť, že oni dávajú najavo želanie integrovať sa, pomôže aj Albáncom, aby ich pokojne prijali a aby bola aj vláda zodpovednejšia za ich život tu," upresnil.
Napriek ohlasovanému bojkotu bude aj na severe Kosova otvorených 21 hlasovacích miestností. Podľa všetkého to budú miestnosti pre Bosniakov a asi 3000 Albáncov zo severu Kosova, ktorí majú hlasovacie právo, dodal RTS.