LA PAZ. Bolívijský prezident Evo Morales v piatok podpísal zákon, ktorým sa v krajine znižuje vek odchodu do dôchodku na 58 rokov a nárok na penziu si bude môcť uplatňovať aj 60 percent obyvateľov krajiny, ktorí pracujú načierno.
Zákon okrem toho znárodňuje dôchodkový systém a umožňuje baníkom odchod do dôchodku vo veku 51 rokov.
Doterajší vek odchodu do dôchodku bol 65 rokov u mužov a 60 rokov u žien. Matky aspoň troch detí budú mať po novom nárok na penziu už od 55. roku života.
"Plníme sľub bolívijskému ľudu a vytvárame penzijný systém, do ktorého budú patriť všetci," uviedol Morales.
Podľa Marka Weisbrota z Centra pre ekonomický a politický výskum vo Washingtone ide o "nanajvýš dôležitý, možno až vôbec najväčší pokrok pre nízko- a strednopríjmové skupiny obyvateľstva v južnej Amerike v uplynulých 15 rokoch.
Kritici nového zákona však poukazujú na neudržateľnosť zmien. Jacob Funk Kierkegaard z Petersonovho inštitútu vo Washingtone uviedol, že nevie o žiadnej inej krajine vo svete, ktorá by za súčasných ekonomických a demografických podmienok znižovala vek odchodu do dôchodku.
"Povedal by som, že táto cesta sa skončí nárazom. Je veľmi krátkozraké, že sa na túto cestu vydávajú dobrovoľne," uviedol analytik.
Zdroj: Associated Press