ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Šanca Američanov, že zabránia WikiLeaks vo zverejňovaní ďalších diplomatických depeší, je prakticky nulová. Museli by naraz odstaviť stovky internetových stránok.
V pondelok totiž WikiLeaks uviedli, že ich obsah sa nachádza už na 500 stránkach. V utorok ich bolo o 248 viac. Novšie údaje nie sú známe, no je pravdepodobné, že stránok je stále viac.
Nedobytné heslo
Samotné depeše sú na internete už od júla. Súbor s názvom insurance.aes256 v súčasnosti sťahujú a šíria ďalej státisíce ľudí. Samozrejme, k samotným údajom sa nedostanú, keďže ich chráni heslo s 256 znakmi.
Odborníci hovoria, že toto heslo sa prakticky nedá zlomiť. Súbor majú aj americké úrady, no nepodarilo sa im do neho dostať, uviedla televízia Fox News. Šéf WikiLeaks Julian Assange sa vyhrážal, že ak ho zadržia, alebo jeho servery natrvalo znefunkčnia, heslo zverejní.
Assangea v utorok zatkli pre obvinenie zo sexuálnych trestných činov vo Švédsku. WikiLeaks v utorok uviedli, že zatiaľ sa na to nechystajú.
WikiLeaks si dobre strážia aj svoje servery. Umiestnili ich vo Švédsku, do bývalého protiatómového krytu asi tridsať metrov pod Štokholmom. Uložené sú tu servery rôznych spoločností. Ak by v objekte vypadol prúd, k dispozícii sú dva agregáty, ktoré sa vyrábali na pohon nemeckých ponoriek.
Okrem toho, že servery WikiLeaks by tu mali vydržať i výbuch atómovej bomby, Assangeovi kryt vyhovuje aj pre liberálne švédske zákony. Podľa nich nemôžu stíhať WikiLeaks ani ľudí, ktorí im posúvajú tajné informácie.
Viac ako o nutnosť ide však podľa Daily Mail o naplnenie Assangeových megalomanských túžob. Všetky dokumenty WikiLeaks by sa totiž zmestili na väčší USB kľúč, pripomína denník.
Prvý hacker za mrežami
WikiLeaks sa síce bojí o funkčnosť serverov, no útoky idú aj opačným smerom.
Hackeri hromadnými akciami napadli MasterCard, PayPal, či Visa, ktoré sa stránke postavili chrbtom. Prvý z „hacktivistov“ je už vo väzbe, v stredu holandská polícia zadržala 16ročného hackera z Haagu.