SME

Prečo Slováci nevolia pápeža?

Zbor kardinálov je jedným z najelitnejších klubov na svete. Volí pápeža a radí mu v kľúčových záležitostiach.

ilustračné fotoilustračné foto

„Habemus papam. Máme pápeža." Týmito slovami sa veriacim po celom svete predstavuje novozvolený pápež. Ak by sa voľba pápeža, teda konkláve konalo v najbližších týždňoch, stručný profil novej hlavy cirkvi by vyzeral asi takto - pochádza z Talianska, má približne 73 rokov a nezastáva žiadnu významnú funkciu vo Vatikáne. Samozrejme, platilo by to len vtedy, ak by sa voľba kardinálov zhodovala so štatistickými výpočtami. Tie hovoria aj o tom, že pätina súčasných kardinálov pochádza z Talianska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Veľkú zásluhu na tom má pápež Benedikt XVI., ktorý doteraz vymenoval 62 kardinálov, z toho až 19 rodených Talianov. Dominancia talianskych kardinálov je historickou záležitosťou, zloženie kardinálskeho zboru však vôbec neodráža situáciu v katolíckom svete. Kým väčšina z 1,2 miliardy katolíkov žije na južnej pologuli, medzi kardinálmi po Talianoch dominujú Američania a Španieli. Podľa prepočtov vatikanistu Anuru Gurugeho majú najväčšie katolícke krajiny, Brazília, Mexiko a Filipíny, v ktorých žije štvrtina katolíckej populácie, spolu len 16 kardinálov.

Voliť, spravovať a radiť

V prípadnej voľbe pápeža by ešte stále mali prevahu kardináli menovaní Jánom Pavlom II., ktorých je 71 oproti 50 kardinálom Benedikta XVI. Práve voľba hlavy katolíkov je najsledovanejšou úlohou kardinálov. Podľa nariadenia pápeža Pavla VI. z roku 1970 sa však môžu konkláve zúčastňovať len kardináli pod 80 rokov. Momentálne ich je 121 napriek tomu, že Pavol VI. stanovil ich maximálny počet na 120.

SkryťVypnúť reklamu

Benedikt XVI. toto pravidlo neporušil ako prvý. Po poslednom konzistóriu počas pontifikátu Jána Pavla II. v roku 2003 sa ich počet vyšplhal až na 135. Zo strany Benedikta XVI. však ide o pragmatický ťah. Už koncom januára dosiahne francúzsky kardinál Bernard Louis Auguste Paul Panafieu 80 rokov, čím počet kardinálov - voličov klesne na predpísanú úroveň.

Kardináli pomáhajú pápežovi aj pri vedení cirkvi. Časť z nich pôsobí v svetových metropolách ako miestni arcibiskupi, ďalší majú popredné pozície v rímskej kúrii, čo je komplex inštitúcií zodpovedných za jednotlivé oblasti života cirkvi.

„Úloha kardinálov ako spolupracovníkov pápeža nie je ale obmedzená na zastávanie šéfovských miest vo vatikánskych úradoch. Plnia tiež funkciu radcov, často neformálne, ale pravidelne tiež v inštitucionálnom rámci kardinálskeho kolégia. Kolégium sa schádza na zasadaniach, ktoré sa nazývajú konzistórium," vysvetľuje v knihe Fenomén Vatikán František X. Halas, československý a neskôr český veľvyslanec pri Svätej stolici.

SkryťVypnúť reklamu

Porady s pápežom

Konzistórium sa vo Vatikáne konalo aj pred niekoľkými týždňami. Jeho priebeh však prekryl mediálny hrmot okolo vyjadrení Benedikta XVI. k používaniu prezervatívov v jeho novej knihe Svetlo sveta. Pápež sa počas konzistória s kardinálmi radil za zatvorenými dverami napríklad o reakcii cirkvi na sexuálne škandály, prijímaní anglikánov do katolíckej cirkvi či o náboženskej slobode vo svete.

Pri tejto príležitosti Benedikt XVI. menoval 24 nových kardinálov. „Tých, ktorí majú byť povýšení na kardinálov, si rímsky veľkňaz slobodne vyberá spomedzi mužov ustanovených aspoň v posvätnom ráde presbyterátu, ktorí mimoriadne vynikajú učenosťou, mravmi, nábožnosťou, ako aj rozumnosťou v spravovaní vecí," nariaďuje Kódex kánonického práva.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojej kázni pápež novým kardinálom zdôraznil, že „primátom pred Bohom nie je panovanie, ale služba" a odovzdal im červené kardinálske birety (v minulosti nosili kardináli široký klobúk), prstene ako symbol ich zväzku s Kristom a cirkvou a buly, ktorou každému z nich pridelil jeden z rímskych kostolov.

Tým boli novovymenovaní kardináli začlenení medzi rímske duchovenstvo, ktorého zástupcovia si v minulosti priamo volili rímskeho biskupa. Voľba pápeža kardinálmi je len nadviazaním na túto tradíciu. Každý z novovymenovaných kardinálov sa zároveň automaticky stáva občanom Vatikánu a držiteľom diplomatického pasu.

Kódex kánonického práva pripúšťa možnosť menovať nového kardinála aj „in pectore", čo znamená, že jeho meno zostáva z nejakého dôvodu, väčšinou kvôli politickej situácii v jeho krajine, utajené. Túto možnosť využil Benedikt XVI. iba raz. Rovnakým spôsobom bol pred rokom 1989 menovaný aj známy český kardinál František Tomášek.

SkryťVypnúť reklamu

História purpuru

Dejiny kardinálskeho zboru siahajú až do prvého tisícročia cirkvi. „Zhruba od 4. storočia pápež zveroval okruhu kňazov, ktorí ho obklopovali, osobitné liturgické, administratívne či diplomatické úlohy. Od 7. storočia sa títo kňazi nazývali cardinales a boli úzko spojení so všeobecnou cirkevnou správou," hovorí cirkevný historik Peter Olexák. Výsada voliť pápeža patrí výhradne kardinálom až od roku 1059. „Od 12. storočia sa hovorí už o posvätnom kardinálskom kolégiu," dodáva Olexák.

V 13. - 15. storočí ich počet nepresahoval číslo 30. Pius V., pápež v druhej polovici 16. storočia, zvýšil ich počet na 70, čo zrušil až pápež Ján XXIII. v polovici 20. storočia. Ten aj určil, že každý kardinál musí prijať biskupskú vysviacku. Aj tu však existujú výnimky. Nedávno zosnulý český kardinál Tomáš Špidlík biskupskú vysviacku nikdy neprijal.

SkryťVypnúť reklamu

Slováci bez voliteľa

Medzi nositeľmi purpuru sú momentálne aj dvaja Slováci - bývalý prefekt vatikánskej Kongregácie pre evanjelizáciu národov Jozef Tomko a bývalý nitriansky biskup Ján Chryzostom Korec. Keďže obaja majú takmer 87 rokov, Slovensko už dlhšiu dobu nemá, ako jeden z mála európskych národov, kardinála - voliteľa. Zaujímavosťou je, že ani Tomko, ani Korec sa nikdy nezúčastnili voľby pápeža. Oboch za kardinálov menoval Ján Pavol II., po smrti ktorého už mali vyše 80 rokov, a tak nemohli vstúpiť do konkláve, z ktorého vzišiel pápež Benedikt XVI.

Korec a Tomko sú zároveň jedinými slovenskými kardinálmi v novodobých dejinách. Podľa Olexáka v minulosti pochádzali zo Slovenska aj ďalší štyria kardináli: Jozef Samassa, Ján Černoch, Ján Krstiteľ Scitovský a Alexander Rudnay. Len poslední dvaja však oficiálne deklarovali slovenskú národnosť. Viacerí kardináli neslovenského pôvodu v minulosti pôsobili aj ako trnavskí arcibiskupi.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že práve „slovenský Rím" má istú tradíciu arcibiskupov s kardinálskou hodnosťou, po roku 1989 Ján Pavol II. neudelil „kardinálsky klobúk" trnavskému arcibiskupovi Jánovi Sokolovi, ale odporcovi režimu a nitrianskemu biskupovi Jánovi Chryzostomovi Korcovi.

Či je na obzore nový slovenský kardinál, nevedno. Vatikánska politika je v personálnych záležitostiach ešte menej čitateľná ako medzinárodná. Zo slovenských biskupov majú dnes vo Vatikáne najvážnejšie postavenie gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ, ktorý je od minulého roka sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, predseda KBS a momentálne aj sudca Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry. Obaja arcibiskupi sú však príliš mladí a ani jeden z postov, ktorý zastávajú, nie je priamo spojený s kardinálskym titulom.

SkryťVypnúť reklamu

obrazok_viera2.jpg

Fakty

- kardinálsky zbor má 201 členov, 121 z nich môže voliť pápeža

- Benedikt XVI. vymenoval v troch konzistóriach 62 kardinálov (50 voličov), Ján Pavol II. v deviatich konzistóriach 232 kardinálov (71 voličov)

- z Európy pochádza 109 kardinálov, zo Severnej Ameriky 21, z Južnej Ameriky 31, z Ázie 19, z Afriky 17 a z Oceánie 4

- Slovensko má iba dvoch kardinálov - nevoličov, Jána Chryzostoma Korca a Jozefa Tomka

- najstarším kardinálom je 96-ročný Talian Ersilio Tonini, najmladším 57-ročný mníchovský arcibiskup Reinhard Marx

ig

Autor: Imrich Gazda, autor je cirkevný analytik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  2. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  3. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  4. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  7. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  8. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 318
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 783
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 214
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 609
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 389
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 132
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 757
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 524
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Piate zasadnutie Kongregácie kardinálov po smrti pápeža Františka.

Sixtínsku kaplnku uzavreli pre potreby konkláve.


TASR
Francúzske bojové lietadlo Dassault Rafale na palube lietadlovej lode Charles de Gaulle.

India má historické väzby na Rusko ako hlavného dodávateľa vojenskej techniky.


TASR 1
Ilustračné foto.

Spojené arabské emiráty zatknutie dosiaľ nepotvrdili.


TASR
Predseda Európskej rady António Costa.

Na úspech tohto obranného programu je potrebné zapojiť všetky kapacity členských štátov.


TASR 2

Sportnet

Futbalisti Hamšík Academy Banská Bystrica.

Klub má finančné problémy.


Športový program na najbližších sedem dní. Slovenskú reprezentáciu do 18 rokov čaká na MS posledný zápas v skupine A proti Lotyšsku.

Športový program na najbližších sedem dní. Pozrite si TV program.


Zľava Jakub Ferenc (Košice) a Sahir Gill (Nitra) v šiestom zápase finále play-off Tipos extraligy HK Nitra - HC Košice.

Víťazný gól strelil v 59. minúte Jaedon Descheneau. Práve jeho zásah priniesol nešťastný incident na tribúnach.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu