PRAHA. Česká Poslanecká snemovňa dnes 147 hlasmi zo 162 prítomných poslancov rozhodla o zmenách zákona o platoch. Poslanci tak odhlasovali zníženie svojich základných platov, ako aj platov ďalších českých ústavných činiteľov, o päť percent od januára 2011.
Kým platy štátnych žalobcov a sudcov sa majú znížiť iba na jeden rok, zníženie platov poslancov a senátorov má platiť štyri roky. Krok vládnej koalície v dolnej komore parlamentu podporila aj opozičná ČSSD, ale niektorí koaliční poslanci obviňujú socialistov z vydierania.
ČSSD, ktorá má v Senáte väčšinu, sľubuje, že novelu v hornej komore podporí, ale jedným dychom dodáva, že chce získať predbežnú podporu poslancov pre svoj pripravovaný návrh, ktorý by prehodnotil základný plat štátnych žalobcov.
ČSSD chce platy štátnych žalobcov vyňať z plošného zníženia, a naopak, zvýšiť a pevne zakotviť k platom sudcov tak, aby bol základný plat štátneho zástupcu len o 10 percent nižší než plat sudcu. Socialisti si od toho sľubujú zvýšenie nezávislosti žalobcov a považujú to aj za posilnenie boja s korupciou.
Ak si tento postoj preložíme, je to také malé české vydieranie, konštatoval napríklad poslanec Petr Gazdík, šéf klubu poslancov koaličnej TOP 09.
Hlasovanie poslancov o platoch ústavných činiteľov prišlo päť minút pred dvanástou, pretože ak by sa zákon o platoch nezmenil o polnoci 31. decembra by vypršala platnosť predchádzajúceho dočasného zmrazenia platov a v januári 2011 by sa platy českých poslancov, sudcov i prezidenta skokovo zvýšili.
Napríklad základný poslanecký plat by sa z dnešných 59 000 Kč (2360 eur) zvýšil o takmer 27 percent na 74 900 Kč mesačne (2996 eur).
V čase masívnych rozpočtových škrtov a nepopulárneho znižovania miezd v štátnej a verejnej sfére až o 10 percent vyvoláva otázky už to, prečo si ústavní činitelia nezvýšia platy výraznejšie. Ak by však k zníženiu platov ústavných činiteľov nedošlo, a namiesto toho nastalo dokonca skokové zvýšenie platov zákonodarcov a ďalších kategórií ústavných činiteľov, mohlo by to vyvolať v spoločnosti značnú nevôľu. A to aj v prípade, ak by platilo iba prechodnú dobu.
Pretože koalícia má v Poslaneckej snemovni dosť hlasov na to, aby prehlasovala aj prípadné veto Senátu. Senátorom za ČSSD, ktorých je v 80-člennej hornej komore až 41, však k nátlaku na pravicovú koalíciu stačí aj vyčkávanie.