JERUZALEM, BERLÍN. Informovala o tom v dnešnom vydaní nemecká mutácia denníka Financial Times.
Izraelský minister vnútra nedal niekdajšiemu jadrovému technikovi, ktorého v roku 1988 po obvinení z vlastizrady a špionáže odsúdili na 18 rokov väzenia za prezradenie informácií o utajovanom izraelskom jadrovom programe v britskej tlači, súhlas na opustenie krajiny. Platí to napriek tomu, že sa o umožnenie cesty do Nemecka zasadzoval okrem iných aj tamojší laureát Nobelovej ceny za literatúru Günter Grass.
Právny zástupca Vanunua v tejto súvislosti konštatoval, že Izrael sa týmto krokom zaradil štáty, ktoré bránia svojim nepohodlným občanom v prevzatí zahraničných ocenení. Poukázal v tejto súvislosti na paralelu v prípade niekdajšieho poľského režimu a ocenenia Lecha Walesu Nobelovou cenou za mier v roku 1983 či aktuálnym prípadom uväzneného čínskeho disidenta.
V prvej augustovej dekáde roku 2010 sa Vanunu ocitol opäť na slobode po tom, čo si odpykal trojmesačný trest väzenia za porušenie podmienok svojho prepustenia, konkrétne zákazu stretávania sa s cudzincami.
Bývalý technik, ktorý je držiteľom viacerých medzinárodných ocenení a bol opakovane navrhnutý na Nobelovu cenu za mier, žije v súčasnosti v Tel Avive. O svojom pohybe musí priebežne informovať tamojšiu políciu, nesmie sa približovať zahraničným zastupiteľským úradom, ani sa kontaktovať s predstaviteľmi médií. Nesmie používať mobilný telefón, ani internet, čo je, ako to formulovala Liga za ľudské práva, jednoznačným porušením ľudských práv.