Výzvu na prepustenie čínskeho disidenta na ceremoniáli Nobelovej ceny mieru v Osle vítali standing ovations.
OSLO, BRATISLAVA. Medaila a diplom pre čínskeho disidenta Liou Siaopoa ležali na prázdnom kresle v sále plnej tisícky hostí z mnohých krajín sveta.
Po 74 rokoch si laureát ani nikto z jeho blízkych nemohol prevziať Nobelovu cenu mieru v Osle. Zabránila tomu nahnevaná Čína.
Jagland: Čínu cena posilní
Predseda nórskeho Nobelovho výboru Thorbjorn Jagland prirovnal Lioua, ktorý je autorom čínskej Charty '08, k Nelsonovi Mandelovi a zdôraznil, že cenu mu odovzdávajú za „dlhý a nenásilný boj za ľudské práva" v Číne.
Čína bude podľa neho silnejšia, ak jej občania dostanú občianske práva a cena pre Lioua ju posilní. Jagland tiež vyzval na prepustenie Lioua, čo privítali standing ovations.
Naposledy si cenu nikto neprevzal v roku 1936. Nemecký diktátor Adolf Hitler po ňu vtedy nepustil protivojnového aktivistu Carla von Ossietzkého.
Čína označila na stránke ministerstva zahraničných vecí ceremoniál v Osle za „politickú frašku", ktorú podľa nej nepodporila väčšina krajín, hlavne nie rozvojových. Liou je podľa nej kriminálnik a cena pre neho je zásahom do vnútorných záležitostí krajiny.
Tretina z asi 50 pozvaných krajín vrátane Ruska či Srbska pozvanie na ceremoniál odmietla, mnohé z nich pre tlak Číny. Srbsko nakoniec poslalo aspoň ombudsmana. Väčšina krajín vrátane celej Európskej únie však pozvanie veľvyslancov prijala.
Minuloročný laureát americký prezident Barack Obama včera povedal, že „Liou si zaslúži cenu oveľa viac" než on. „ Je mi ľúto, že nemôže byť v Osle, tak ako vlani ja s Michelle," dodal.
Cena obetiam roku 1989
Tohtoročnú Nobelovu cenu venoval v prejave predseda Nobelovho výboru Jagland na želanie laureáta obetiam masakru na Námestí Nebeského pokoja v Pekingu v roku 1989. Liou bol jedným z hlavných organizátorov protestu. Od minulého roka je vo väzení za rozvracanie štátu.
Číňanka Čang Sian-ling, ktorá stratila syna v protestoch na Námestí Nebeského pokoja, agentúre Reuters povedala, že cena pomôže demokracii v Číne. „Inak by čínska vláda nebola taká vystrašená," povedala Čang.
Liou sa na policajtov ani sudcov nehnevá
Čínsky disident pred rokom na súde povedal, že nemá nepriateľov. Zavreli ho na 11 rokov.
PEKING, BRATISLAVA. „Nemám nepriateľov, ani nenosím v sebe nenávisť. Policajti ani sudcovia nie sú mojimi nepriateľmi," povedal Liou v decembri 2009 na súde.
Jeho záverečné vyhlásenie čítala na ceremoniáli v Osle nórska herečka Liv Ulmannová. „Mentalita hľadania nepriateľov otrávi túto krajinu, toleranciu a ľudskosť," povedal vtedy.
Bývalý univerzitný profesor a spisovateľ Liou (54) je autorom Charty '08, ktorá vyzýva na demokratické politické reformy v Číne. Pre organizáciu protestu na Námestí Nebeského pokoja v roku 1989 ho režim uväznil.
Od vlani si pre Chartu '08, ktorú podpísalo už vyše 10-tisíc Číňanov, vo väzení na severovýchode krajiny odpykáva 11-ročný trest za „podnecovanie k rozvracaniu štátu".
Jeho žena Liou Sia je od udelenia Nobelovej ceny mieru v októbri v domácom väzení a jej dom v Pekingu je prísne strážený.
Paradoxne však snaha Číny diskreditovať Nobelovu cenu urobila podľa agentúry AP z relatívne neznámeho disidenta v Číne známu tvár a pomohla zviditeľniť čínskych disidentov vo všeobecnosti.
Ela Rybárová
Číňania sa na oceneného krajana dívať nemohli
Úrady blokovali správy o Liouvi, v Pekingu posilnili hliadky.
PEKING. Čínania včera nemohli sledovať udeľovanie Nobelových cien, ktoré boli venované ich krajanovi Liou Siaopoovi. Úrady totiž sprísnili cenzúru v celej krajine.
Od včerajšieho rána boli blokované informácie, ktoré by sa mohli týkať čínskeho disidenta. Webové stránky BBC, CNN a ďalších zahraničných médii boli už od štvrtka nefunkčné.
Útokom hackerov musela čeliť aj stránka Nobelového inštitútu.
V Pekingu zároveň počas piatku sprísnili bezpečnostné opatrenia. V centre a v blízkosti bytu Liouvej manželky bolo rozmiestnených viac policajtov ako obvykle. Čínska polícia tiež zatkla Liouovho najbližšieho priateľa Čang Čua, spoluautora Charty 08.
Čína v posledných týždňoch zatkla viacerých aktivistov, obmedzila pohyb alebo donútila opustiť mesto desiatky aktivistov.
Odvážlivci, ktorí chceli osláviť Liouv úspech, nemohli ísť do reštaurácií. Tie mali počas celého piatkového večera zakázané poskytovať väčšie rezervácie.
Analytik Kerry Brown pre BBC uviedol, že Nobelova cena má v Číne značnú prestíž, preto vzbudila rozruch. Číne podľa neho vadí, že napriek hospodárskym úspechom, „nevyprodukovala žiadneho vedca, ekonóma,či spisovateľa s Nobelovou cenou, akurát svetovo oceňovaných disidentov".
Denisa Ballová
CEREMONIÁL V OSLE MINÚTA PO MINÚTE:
14.16 Ceremoniál sa skončil. Večer sa koná banket na Liovu počesť a zajtra koncert a výstava v Nobelovom mierovom centre v Osle. Koncert moderuje Anne Hathawayová a herec Denzel Washington. Vystúpi na ňom napríklad Jamiroquai či Barry Manilow.
14.15 Zbor dospieval výber nórskych ľudových piesní.
14.12 Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Jiang Ju odsúdila cenu ako "politickú frašku". Nepredstavuje podľa nej väčšinu sveta, hlavne nie rozvojových krajín. Vyhlásenie sa objavilo na stránke čínskeho ministerstva.
14.10 Hudobná vložka, huslistka Ragnhild Hemsingová vo folklórnom kroji s detským zborom. Detský zbor bol osobnou požiadavkou Lioua.
14.09 Po konci prejavu opäť nasledujú standing ovations.
14.08 V publiku je aj slovenský veľvyslanec v Nórsku Dušan Rozbora. Potvrdilo to slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Slovensko bolo medzi prvými krajinami, ktoré potvrdili svoju účasť na ceremoniáli.
14.06 V publiku sedí aj americká herečka Anne Hathawayová. Pri častiach vyhláseniach o Liouvej žene vyzerá dojato.
14.03 Ulmannová cituje ďalej z vyhlásenia Lioua: "Verím, že politický pokrok Číny sa nezastaví a verím, že Čína bude slobodná. Čína sa stane právnym štátom, kde vládnu ľudské práva."
13.54 Ulmannová cituje hlavnú časť vyhlásenia: "Nemám nepriateľov, ani nenosím v sebe nenávisť. Policajti ani sudcovia nie sú mojimi nepriateľmi. Hoci nedokážem prijať vaše sledovanie a vyšetrovanie, rešpektujem vaše povolania a dobré úmysly." Ďalej hovorí: "Mentalita hľadania nepriateľov otrávi túto krajinu, toleranciu a ľudskosť."
13.45 Nórska herečka Liv Ulmannová číta záverečné vyhlásenie Lioua pred jeho odsúdením v decembri 2009 "I have no enemies" - Nemám žiadnych nepriateľov.
13.43 Americký prezident Barack Obama povedal, že Liou "si zaslúži cenu oveľa viac než on" a je mu ľúto, že tam nemôže byť v Osle, tak ako tam bol minulý rok on a jeho manželka Michelle.
13.39 Hudobná vložka, husľové sólo Lin Čana.
13.38 Na prázdnej stoličke na počesť Lioua symbolicky leží jeho diplom.
13.36 Jagland zakončil prejav tým, že verí, že cena pre Lioua Čínu posilní. Nasledovali standing ovations aj s nórskym kráľovským párom.
13.34 Jagland cituje Lioua, že zmeny v Číne sa majú uskutočniť postupne, nie ako revolúcia. "Čína sa nakoniec stane právnym štátom, kde sa nepotláčajú ľudské práva," citoval Lioua.
13.28 Jagland povedal, že Čína zaručuje ľudské práva aj vo svojej ústave. "Liou iba využil svoje ľudské práva. Nespravil nič zlé, musí byť prepustený!" povedal Jagland. Toto prehlásenie vítali dlhé standing ovations publika.
13.24 "Čína bude silnejšia, ak jej občania dostanú občianske práva," povedal Jagland. Dodal, že Čína bude mať v tejto oblasti vplyv na osud celého sveta. "Bez slobody prejavu sa rozvíja korupcia a zneužitie moci. Vládu musia vyvažovať slobodné médiá a možnosť občianskej kritiky."
13.20 Jagland pochválil Čínu za to, ako milióny svojich občanov vytiahla vďaka hospodárskemu rozvoju z biedy. "Gratulujem Číne za tieto výnimočné úspechy."
13.18 Jagland prirovnal Lioua k Nelsonovi Mandelovi. Po jeho odsúdení sa stal podľa neho "symbolom nenásilného boja za ľudské práva".
13.16 Podľa Jaglanda sa Liou snažil zabrániť stretom polície s aktivistami na Námestí nebeského pokoja, no bol len "čiastočne úspešný". "Liou chcel darovať túto cenu strateným dušiam na tomto námestí a je nám potešením splniť mu toto želanie," povedal Jagland.
13.14 "Nikdy cieľom ceny nebolo nikoho uraziť, iba hovoriť o demokracii a mieri," povedal Jagland.
13.12 Jagland spomenul Hitlera, ktorý bol "zúrivý" a zabránil všetkým Nemcom prebrať cenu za Ossietzkeho a Rusko, ktoré nechcelo pustiť laureáta Sacharova.
13.08 Predseda Nobelovho výboru Thorbjorn Jagland hovorí, že Liouvi udeľovali "za jeho dlhý a nenásilný boj za ľudské práva" a je mu ľúto, že na ceremoniáli nie je ani on, ani jeho rodina. Jeho prejav vítal dlhý asi minútový potlesk.
13.00 Pred plnou sálou začal ceremoniál Solveiginou piesňou v opernom stvárnení.
Kto je Liou Siao-po
- V 80. rokoch začal s kritickými štúdiami o smerovaní modernej Číny.
- V roku 1989 absolvoval stáž v Spojených štátoch.
- V tom istom roku bol jedným z vodcov protestov na Námestí nebeského pokoja.
- V roku 1996 dostal tri roky.
- Keď spísal Chartu 08 v roku2008, zatkli ho a o rok neskôr odsúdili na 11 rokov väzenia.
- Chartu 08 podpísalo už 10 tisíc Číňanov.Požaduje slobodné voľby, slobodu prejavu, zhromažďovania, náboženskú slobodu, nezávislé súdnictvo, ochranu súkromného vlastníctva aj životného prostredia, federatívnu republiku a urovnanie vzťahov s Taiwanom.