Našli si dobrý dôvod. Kaderníci sa búria proti vyššej dani za prehrávanie hudby. Na budúci rok porastie najmenej o 90 eur, čo je oproti roku 2009 trojnásobok.
„Sadzba sa nezmenila od roku 1987," tvrdil Pierre Jabouley, šéf SPRE, organizácie pre autorské poplatky a podporu umelcov. „Je to trojo ostrihaní ročne." Štrajkujúcich však nepresvedčil. Hudobný priemysel obvinili, že si svoje problémy rieši na ich účet.
Zorganizovali sa. Štrajk vyhlásil 64. zjazd Národnej federácie kaderníkov, ktorý zastupuje 60-tisíc salónov. Cieľ je jasný: „Vrátiť sa za rokovací stôl." Vyhotovil atraktívne logo i chytľavé slogany „Striháme zvuk" a „Vypli sme rádiá, necháme spievať sušičky".
Získali si politikov. Zastal sa ich poslanec pravice Yannick Favennec, ktorý poukázal na 600-tisícový ročný plat prezidenta organizácie pre ochranu umelcov SACEM.
Zo zákazníkov urobili rukojemníkov. Na milión Francúzov, ktorí sa dajú každý deň ostrihať, nečaká len petícia. „V tomto ročnom období bolo v našich salónoch vždy počuť vianočné koledy. Tento rok nebude," povedal predák Bernard Stalter a pohrozil vyššími cenami.
Kaderníci zvolili klasický scenár. Teraz musia dúfať, že nedopadnú klasicky. Vo Francúzsku sa totiž štrajky v posledných rokoch končia neúspechom. Ale to už je iný príbeh.