ŠARM AŠ–ŠAJCH, BRATISLAVA. Pláže okolo egyptského „raja potápačov“ Šarm aš-Šajchu sú plné. No v mori posledných desať dní nikto neplával. „Voda je hneď pred vami, ale vy nemôžete ísť ani do najplytších miest,“ posťažoval sa pre BBC britský turista.
Predátor aj zabíjal
Dovolenku mu znepríjemnil zákaz kúpania, ktorý s malou prestávkou trval necelé dva týždne. Začal sa, keď žraloky zaútočili na štyroch turistov, ktorých zranili.
Keď zákaz cez víkend zrušili s tým, že predátorov chytili, v nedeľu smrteľne zaútočili na 70ročnú Nemku. Pláže potom znova uzavreli, mali ich otvoriť vo štvrtok večer.
V Červenom mori pri meste do štvrtka plávali len potápači-experti, ktorí sa snažili žralokov nielen chytiť, ale aj zistiť, ako a prečo sa dostali k brehu. Jedného už ulovili, ďalší im stále uniká.
Rybolov, odpad a turisti
Zatiaľ sa zistilo, že za útokmi nie je jeden predátor, ale viac druhov žralokov, jedným z nich je žralok dlhoplutvý. Ten väčšinou žije v hlbokých vodách, no podľa niektorých správ sa tentoraz ocitol pri brehu, vo vode po pás.
Aj smrteľný útok sa odohral len asi dvadsať metrov od pláže. Presná príčina príchodu žralokov na plytčinu zatiaľ nie je známa.
Podľa prvých zistení vedcov sú za zmenou správania žralokov tri faktory – neprimeraný lov rýb, nelegálne vyhadzovanie odpadu a nezodpovední turisti.
Medzi miestnymi sa však objavila aj bizarná teória, že za žralokmi je izraelská tajná služba Mossad, ktorá chce týmto poškodiť arabského suseda. Nevylúčil ju ani miestny guvernér Mohammad Šoša.
Žraloky zabili turizmus
Do Šarm aš-Šajchu chodia ročne štyri milióny turistov, no hrozivé správy v médiách – britský bulvár Sun napríklad prišiel s článkom Videla som, ako mi žralok roztrhal matku – by ich mohli odradiť.
Ruská únia turistického priemyslu dokonca uviedla, že žraloky pravdepodobne zabili turizmus na pobreží Červeného mora. „Nikto nevie, koľko sa tu pohybuje žralokov,“ napísala na webovej stránke.
Do strediska chodí mnoho ruských, ale aj slovenských turistov. Miestne úrady tvrdia, že k hromadného rušeniu rezervácií pobytov zatiaľ nedochádza. Ak by sa tak stalo, Egypt by to zasiahlo veľmi tvrdo. Ročne mu turizmus prinesie takmer 15 miliárd eur a zamestnáva viac ako desatinu populácie.