Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
OSLO, BRATISLAVA. Po odvážnom rozhodnutí oceniť Nobelovou cenou za mier čínskeho disidenta, bude mať piatkový slávnostný ceremoniál v Osle napätú atmosféru. Laureát ceny Liou Siao-po, autor Charty 08, sedí vo väzení a cenu si nemôže prísť prevziať ani jeho manželka.
Na pódiu tak bude len prázdna stolička a cenu prvýkrát po viac než 70 rokoch neodovzdajú.
Srbi si chcú zachovať vzťahy s Čínou
Na slávnosti bude chýbať minimálne 18 krajín, ktoré ustúpili tlaku Pekingu. Ukrajina a Filipíny v poslednej chvíli zmenili názor a veľvyslancov pošlú. Srbi, ktorí chcú vstúpiť do Európskej únie, tak budú jediným pozvaným európskym národom, ktorý sa nezúčastní.
Šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič neskrýva, že dôvodom neúčasti sú aj vzťahy s Čínou. „Čína je priateľom Srbska a toto rozhodnutie predstavuje srbský štátny záujem najlepším možným spôsobom," povedal Jeremič v parlamente.
Únia, ktorá sa dohodla, že jej členské štáty veľvyslancov pošlú, vyvinula tlak na Srbsko, aby rozhodnutie prehodnotilo, no bezúspešne.
Internetoví používatelia v Číne majú od štvrtka zablokovaný prístup na webové stránky nórskej televízie NRK, aby nemohli v piatok sledovať slávnostné odovzdanie Nobelovej ceny za mier. Postihnuté boli vo štvrtok aj stránky britskej BBC a americkej CNN.
Čínska cena mieru zostala bez adresáta
Predseda nórskeho Nobelovho výboru Thorbjorn Jagland vo štvrtok povedal, že cena pre Lioua nie je namierená proti Číne a je založená na „všeobecne uznávaných hodnotách". Zdôraznil, že hospodársky rast by mali sprevádzať politické reformy.
Peking, ktorý rozhodnutie odsudzuje ako urážku a zásah Západu do svojich právomocí, vo štvrtok odovzdal vlastnú alternatívnu Konfuciovu cenu mieru. Jej laureát taiwanský exviceprezident Lien Čchan si ju však neprišiel prevziať.