Palestínsky líder tak reagoval po tom, ako Spojené štáty priznali, že nedokázali ovplyvniť Izrael, aby obnovil zmrazenie budovania svojich osád na okupovaných územiach.
RAMALLÁH. Po odmietnutí Izraela zastaviť budovanie židovského osídlenia na okupovaných územiach v Predjordánsku sú blízkovýchodné mierové rokovania v kríze. Vyhlásil to dnes palestínsky prezident Mahmúd Abbás.
História výstavby
September 1967: Začali sa práce na prvej židovskej osade Kfar Ecion južne od Jeruzalemu
Máj 1977: Premiér Menachem Begin podporuje zintenzívnenie výstavby v Pásme Gazy a na Západnom brehu ako aj osídlenia domov
August 1996: Premiér Benjamin Netanjahu uvoľňuje obmedzenia na výstavbu osád, ktoré boli súčasťou dohody v Osle v roku 1993
November 1998: Minister zahraničia Ariel Sharon podporil osadníkov, aby "obsadili viac pahorkov" na Západnom brehu
Jún 2002: Izrael začína stavať múr rozdeľujúci východný Jeruzalem a väčšie bloky osád na Západnom brehu
August-September 2005: Izrael stiahol 8000 osadníkov z Pásma Gazy
November 2009: Premiér Netanjahu oznámil 10-mesačné moratórium na výstavbu osád na Západnom brehu okrem východného Jeruzalemu
September 2010: Izrael trvá na tom, že moratórium na výstavbu osád nebude obnovené, no po tlaku USA a hrozbách Palestínčanov, že opustia mierové rokovania, oznámi, že je ochotný urobiť kompromis
Október 2010: Izrael oznámil plán výstavby 238 nových domov pre židovských osadníkov, čím rozhneval Palestínčanov
November 2010: Netanjahu súhlasí s princípom nového 90-dňového moratória na výstavbu na Západnom brehu, no žiada písomné garancie o pomoci USA. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás hrozí, že sa nevráti k rokovaniam s Izraelom, ak nezastaví budovanie osád na Západnom brehu vrátane východného Jeruzalemu
December 2010: Predstavitelia USA pripustili, že snahy priviesť Izrael k zastaveniu výstavby osád boli neúspešné, a tak rokovania uviazli v slepej uličke
TASR
Palestínsky líder tak reagoval po tom, ako Spojené štáty v utorok priznali, že nedokázali ovplyvniť Izrael, aby obnovil zmrazenie budovania svojich osád na okupovaných územiach.
Spojenými štátmi sprostredkované rozhovory o ukončení izraelsko-palestínskeho konfliktu a vytvorení palestínskeho štátu uviazli v septembri, len niekoľko týždňov po ich obnovení. Abbás pozastavil rokovania po tom, ako vypršalo desaťmesačné moratórium na výstavbu v židovských osadách na západnom brehu Jordánu, vrátane východného Jeruzalema.
Abbás: O kríze niet pochýb
Ako palestínsky líder uviedol počas návštevy Atén, niet "žiadnych pochýb" o tom, že mierové rokovania sú v kríze.
Washington v utorok oznámil, že sa vzdal úsilia presvedčiť Izrael, aby obnovil moratórium na osídľovacie aktivity. Zároveň uviedol, že to neznamená koniec amerických snáh o mierové riešenie sporu.
Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyhlásil, že Izrael je stále plne prístupný priamym mierovým rokovaniam s Palestínčanmi bez predchádzajúcich podmienok. Všetky otázky vrátane štatútu východného Jeruzalemu sú pritom podľa predsedu vlády na stole.
Teraz je však už jasné, že po týždňoch pokusov izraelský premiér nedokázal získať podporu svojej vládnej koalície pre nové zmrazenie osídľovacích aktivít na Západnom brehu, uviedla spravodajská webstránka BBC.
Palestínske vedenie pritom trvá na tom, že za rokovací stôl nezasadne, pokiaľ nedôjde k zastaveniu osídľovania.
Abbásov poradca Jásir Abíd Rabbo dnes navyše spochybnil schopnosť USA sprostredkovať blízkovýchodnú mierovú dohodu.
"Posúdime, či sú USA schopné... dosiahnuť úspech vo svojom nadchádzajúcom úsilí," povedal Rabbo pre rádio Hlas Palestíny. "Ako ten, kto nemohol dotlačiť Izrael k obmedzeniu jeho osídľovacích aktivít za účelom viesť seriózne vyjednávania, môže byť schopný dotlačiť Izrael k prijatiu spravodlivého riešenia?" dodal.
Únia ľutuje rozhodnutie Izraela Európska únia ľutuje odmietnutie Izraela zmraziť budovanie osád na Západnom brehu, ktoré považuje za ilegálne a ktoré sú podľa nej prekážkou pri dosiahnutí mieru na Blízkom východe, uviedla hovorkyňa únie Maja Kocijančičová.
"Pokračovanie v budovaní osád bráni snahám medzinárodnej komunity viesť úspešné rokovania," povedala.
Hlavná predstaviteľka zahraničnej politiky únie Catherine Ashtonová je v "úzkom kontakte s USA a pracuje s Izraelčanmi, s Palestínčanmi ako aj s arabskými partnermi s cieľom dospieť k rokovaniam o mieri," povedala Kocijančičová. O zablokovaných izraelsko-palestínskych rokovaniach budú v pondelok v Bruseli rokovať ministri zahraničia Európskej únie.
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v stredu na návšteve Grécka povedal, že po tom, ako Washington odvolal svoju požiadavku na zastavenie budovania osád, sú mierové rozhovory ohrozené. Zároveň vyzval EÚ na zapojenie sa do celého procesu.
Zdroj: BBC