Krajina sa nezúčastní na odovzdávaní Nobelovej ceny za mier. Dobré vzťahy s Čínou sú prednejšie.
BELEHRAD. Minister zahraničných vecí Srbska Vuk Jeremič vysvetlil, že krajina síce "prikladá extrémnu dôležitosť porušovaniu ľudských práv", no dobré vzťahy s Čínou sú pre ňu prioritou.
Čína v utorok obvinila podporovateľov Lioua, že "hrajú komédiu", nesúhlasia s napredovaním Číny a snažia sa zasahovať do jej politického a právneho systému. Rozhodnutie Srbska nezúčastniť sa na odovzdávaní, aby nenarušilo svoje vzťahy s Čínou, prekvapilo ľudskoprávne organizácie ako aj Európsku úniu, do ktorej sa Srbsko usiluje vstúpiť.
"Nepoznám inú kandidátsku, dokonca ani potenciálnu kandidátsku krajinu, ktorá by takýmto spôsobom demonštrovala svoju podriadenosť Číne," vyhlásil Jelko Kacin, slovinský poslanec Európskeho parlamentu, ktorý má v parlamente na starosti prístupový proces Srbska do únie.
Európska únia kritizovala
Hovorkyňa eurokomisára pre rozšírenie Štefana Füleho, Angela Filoteová, dnes v mene únie kritizovala Belehrad. "Sme sklamaní, sme znepokojení z tohto smeru činnosti," povedala.
Slávnostný akt v Nórsku nebude v piatok bojkotovať žiadna iná členská krajina, ani žiadna iná z krajín Balkánu, ktoré majú o členstvo v záujem.
"Očakávali by sme od krajiny, ktorá má ašpirácie vstúpiť do únie, že bude plne zdieľať hodnoty únie... a koordinovať svoj postoj s našimi členskými krajinami," zdôraznila.
Dodala, že eurokomisár Füle sa má vo štvrtok stretnúť so srbským premiérom Mirkom Cvetkovičom a "tento problém možno spomenú".
Postoj Belehradu ako indikátor jeho "politiky v oblasti ľudských práv" dnes ostro odsúdil aj spravodajca Európskeho parlamentu pre Srbsko, Slovinec Jelko Kacin.
"Žiaden iný kandidát na členstvo alebo potenciálny kandidát nepreukázal takúto servilnosť (Číne)," citovala Kacina nemecká rozhlasová stanica Deutsche Welle.