Atentátnik si v škótskom väzení odpykával doživotný trest za umiestnenie bomby na palube lietadla, ktoré sa zrútilo pri mestečku Lockerbie a o život prišlo 270 ľudí, väčšinou Američanov.
TRIPOLIS, TEL AVIV. Podozrenia, že prepustenie líbyjského občana Abdela Baseta Megrahiho zodpovedného za útok na lietadlo Pan Am nad škótskym Lockerbie bolo politickým obchodom, potvrdila aj diplomatická korešpodencia zverejnená WikiLeaks.
Vyplýva z nej, že Tripolis tlačil na škótsku a britskú vládu, aby Megrahiho prepustili z väzenia, lebo umiera na rakovinu. Líbyjský režim sa Británii vyhrážal, že ak jeho občan zomrie vo väzení, odnesú si to britské obchodné záujmy v Líbyi. Megrahi dostal milosť v auguste minulého roka s tým, že jeho rakovina postúpila tak, že mu zostávajú tri mesiace života.
Bývalý líbyjský spravodajský dôstojník stále žije a podstupuje liečbu v tripoliskej nemocnici. Už krátko po jeho prepustení, ktoré pobúrilo Spojené štáty (veľká väčšina obetí z 270 obetí boli americkí občania) aj rodiny obetí, sa špekulovalo, že lekárska správa nebola čisto odborná a vznikla pod tlakom.
Hovorilo sa tiež, že na prepustenie Líbyjčana tlačila britská ropná spoločnosť BP, ktorá má v Líbyi silné obchodné záujmy.
Informácie WikiLeaks dokazujú, že Briti aj Škóti vedeli, že Megrahiho prognóza je priaznivejšia, ako tvrdila Líbya, ale zľakli sa, že Tripolis by proti nim nasadil bojkot, ako sa to stalo Švajčiarom, keď zatkli syna líbyjského lídra Muammara Kaddáfího a jeho manželku za útok na služobníctvo.
Z diplomatických depeší je zrejmé, že Briti si po prepustení Líbyjčana vydýchli a že ich prekvapila sila odporu, ktorú po rozhodnutí o jeho omilostení deklarovali Američani aj verejnosť.