Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PEKING, BRATISLAVA. Narýchlo usporiadaná cena mieru miliardovej krajiny chce Európanov poučiť, čo znamená boj za mier. Čína chce predbehnúť Nórov a historicky prvú Konfuciovu cenu za mier udelí zajtra v Pekingu.
O deň skôr, než budú udeľovať Nobelovu cenu za mier čínskemu disidentovi Liou Siao-poovi v Osle. Ani na jednej z nich pritom laureát ceny zrejme nebude.
Mierová odpoveď V súťaži so zakladateľom Microsoftu Billom Gatesom, Čínou schváleným tibetským lídrom pančenlámom alebo juhoafrickým bojovníkom proti apartheidu Nelsonom Mandelom vyhral bývalý taiwanský viceprezident Lien Čchan.
Narýchlo zložený výbor piatich porotcov zdôvodnil rozhodnutie tým, že „staval mosty medzi Taiwanom a vnútrozemskou Čínou".
Cena je podľa jej organizátorov „mierovou odpoveďou" na októbrové udelenie ceny Liouovi, ktoré Čína považuje za urážku krajiny a zásah do jej súdneho systému.
KONFUCIOVA CENA MIERU
Nominovaní: Nelson Mandela, Bill Gates, pančenláma, palestínsky líder Mahmúd Abbás, exviceprezident Taiwanu Lien Čchan, čínsky básnik Čiao Tamo a ďalší Konfucius bol najznámejší čínsky mysliteľ. Žil v 6. storočí pred naším letopočtom a jeho filozofia morálky výrazne ovplyvnila život a myslenie východnej Ázie.
Doteraz boli reakcie skôr agresívne než mierové.
Čína poslala na veľvyslanectvá krajín listy, aby do Osla na ceremoniál neprišli, vyhrážala sa dôsledkami pre tých, čo prídu, a nakoniec ich označila za klaunov.
Odmietla tiež prepustiť Lioua, ktorý si odpykáva 11-ročný trest vo väzení. Za hranice do Osla nepustili ani jeho manželku.
Devätnásť krajín aj dôsledkom tlaku Číny na ceremoniál odmietlo poslať veľvyslancov.
Sú medzi nimi aj Srbsko či Ukrajina s ambíciami vstúpiť do Európskej únie. Tá sa po počiatočnom váhaní dohodla, že všetky jej krajiny na ceremoniál vyšlú veľvyslancov.
Narýchlo ukutá cena Konfuciovu cenu navrhli v komentári populárneho denníka Global Times podľa medzinárodných agentúr len pred tromi týždňami. Pomenovali ju po slávnom čínskom filozofovi Konfuciovi. Spolu s cenou víťaz dostane stotisíc juanov (asi 11-tisíc eur).
Vedúci kancelárie víťaza ceny v Taiwane Tching Juančchao ešte včera o žiadnej cene nevedel a nebolo jasné, či si ju dnes vôbec prevezme. Lien je čestným predsedom strany Kuomintang a pripisujú mu zásluhy na zlepšení vzťahov s komunistickou stranou Číny.
Európa mieru nerozumie Alternatívnu cenu k Nobelovej vytvoril aj nemecký diktátor Adolf Hitler v roku 1937. Bolo to dva roky po tom, čo Nobelov výbor napriek Hitlerovmu hnevu udelil cenu nemeckému protivojnovému aktivistovi Carlovi von Ossietzkemu. Do Osla Ossietzkeho prebrať cenu nepustili.
Čína by chcela mať väčšie slovo pri rozhodovaní o svetovom mieri. „Čína je veľká krajina s tradíciou Konfucia. Chceli by sme podporiť svetový mier z východnej perspektívy," hovorí pre CNN predseda výboru ceny Tchan Čchangliu.
„Európa je plná malých krajín, ktoré stovky rokov medzi sebou bojovali. Nechceme, aby ľudia, ktorí mieru nerozumejú, zničili jeho koncepciu," dodáva.
Organizátori Konfuciovej ceny napriek kritike Európy majú vysoké ambície. Raz by ju chceli udeľovať spoločne s nórskym Nobelovým výborom s vyše storočnou tradíciou spoločnému kandidátovi.