BRISBANE. Za nepovolený únik približne 250.000 dôverných amerických diplomatických depeší nie je zodpovedný zakladateľ stránky WikiLeaks Julian Assange, ale Spojené štáty. Uviedla to dnes austrálska vláda.
Právne zodpovední sú podľa nej tí, ktorí pôvodne umožnili únik týchto dokumentov. Austrálsky minister zahraničných vecí Kevin Rudd tiež uviedol, že úniky vyvolali pochybnosti o "adekvátnosti" americkej bezpečnosti v súvislosti s depešami.
"Pán Assange samotný nenesie zodpovednosť za neoprávnený únik 250.000 dokumentov z americkej diplomatickej komunikačnej siete," povedal Rudd v rozhovore pre agentúru Reuters. "Zodpovední sú za to Američania," dodal.
Tridsaťdeväťročného Assangea, austrálskeho občana, v utorok na základe európskeho zatykača vydaného vo Švédsku zadržala britská polícia. Súd rozhodol, že vo vyšetrovacej väzbe zostane do 14. decembra.
Assange: Nezabíjajte posla nepohodlných správ
WikiLeaks si zasluhuje ochranu, nie útoky a hrozby preto, lebo zverejňuje fakty pre dobro verejnosti. Napísal to zakladateľ kontroverznej stránky Julian Assange v liste pre austrálsky denník The Australian.
Vo svojom prvom verejnom vyjadrení pre médiá Assange (39), rodák z Queenslandu, obvinil vládu USA, že sa pokúša "zabiť posla", pretože si neželá odhaliť pravdu o svojich diplomatických a politických postupoch.
"Demokratické spoločnosti potrebujú silné médiá, a WikiLeaks je súčasťou médií. Médiá pomáhajú vládnuť čestným. WikiLeaks odhalil niektoré bolestivé pravdy o vojnách v Iraku a Afganistane a zverejnil exkluzívne príbehy o korporačnej korupcii," napísal Assange.
Podľa neho stránka WikiLeaks prišla s novým druhom žurnalistiky - vedeckou žurnalistikou. "Spolupracujeme s ďalšími médiami, aby ľudia získali správy a informácie. Dajú sa jednoduchým kliknutím overiť, sú k nim totiž priložené aj dokumenty, na základe ktorých správa vznikla. Tak môžete vy sami posúdiť, či je pravdivá," zdôraznil 39-ročný Assange.
Nie som protivojnový aktivista, tvrdí Assange
Konštatoval, že nie je protivojnovým aktivistom. "Národy niekedy musia ísť do vojny a existujú spravodlivé vojny. Nie je však nič horšie ako to, keď vláda klame svojim ľuďom o takýchto vojnách a potom žiada tých istých občanov, aby obetovali svoje životy a svoje dane za tieto lži. Ak je vojna oprávnená, tak povedzte pravdu a ľudia sa sami rozhodnú, či ju podporia," napísal v liste.
Assange na konci svojho listu pripomenul historický rozsudok v prípade "dokumentov Pentagónu", keď americký najvyšší súd podporil právo novinárov na zverejnenie dokumentov o vojne vo Vietname s tým, že "iba slobodné a ničím neohraničené médiá môžu účinne odhaliť podvody vlády".
"Bol som obvinený zo zrady napriek tomu, že som austrálsky, nie americký občan. Boli tu desiatky závažných výziev z USA, aby ma 'uniesli' špeciálne jednotky USA. (Viceprezidentská kandidátka) Sarah Palinová sa vyjadrila, že by som mal byť 'uštvaný ako Usáma bin Ládin', republikáni požiadali americký Senát, aby ma vyhlásil za 'medzinárodnú hrozbu'.
Poradca úradu kanadského premiéra v televízii vyzval na moje zavraždenie. Americký bloger vyzval na únos a ublíženie môjmu 20-ročnému synovi tu v Austrálii z jediného dôvodu, aby sa dostal ku mne," citoval Assangea The Australian.
Právnik žalujúcich žien poprel politickú motiváciu
Dve Švédky, ktoré obvinili zakladateľa webovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea zo sexuálnych útokov, nie sú súčasťou žiadneho politicky motivovaného sprisahania voči jeho osobe. Uviedol to ich právny zástupca.
Právnik Claes Borgström na tlačovej konferencii povedal, že výpovede oboch žien sú dôveryhodné. Podľa vlastných slov predpokladá, že švédske úrady oficiálne obžalujú Assangea, ktorého v utorok zatkli v Británii na základe európskeho zatykača vydaného Švédskom.
"Viac než 50 percent," reagoval Borgström na otázku o pravdepodobnosti takéhoto vývoja prípadu. "Nemá to nič spoločné s WikiLeaks ani CIA," dodal po otázke, či sú obvinenia voči Assangeovi súčasťou politicky motivovaného sprisahania voči šéfovi WikiLeaks, ktorý rozhneval USA zverejnením množstva tajných dokumentov.
V noci na dnes domovské stránky švédskej prokuratúry i Borgströma stali terčom hackerských útokov, po ktorých neboli dočasne prístupné, informovala tlačová agentúra DPA.
Skupina hackerov podporujúcich WikiLeaks medzitým vyhlásila, že vyradila z prevádzky webovú stránku spoločnosti MasterCard, ktorá nedávno zastavila prevod darov pre stránku WikiLeaks - rovnako ako jej hlavný konkurent Visa či spoločnosť PayPal, ktorej sa rovnakým útokom vyhrážali.
Tá istá skupina už tento týždeň tvrdila, že sa jej poradilo vyradiť stránku banky Swiss Postfinance, ktorá uzavrela účty Assangea.
Rusi chcú Nobelovku pre Assangea
Ruské vládne a mimovládne organizácie majú záujem pomôcť zadržanému zakladateľovi poerálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi a jedným zo spôsobov, ako tak urobiť, je udeliť mu Nobelovu cenu.
Uviedol to pre ruskú spravodajskú agentúru RIA Novosti nemenovaný zdroj z Kremľa. Ten sa tak vyjadril krátko pred piatkovou ceremóniou odovzdávanie prestížnej ceny v nórskom Osle.
Do akej miery je vyjadrenie kremeľského zdroja vážne je ťažké posúdiť, predpokladá sa však , že skôr ide o pomstu Spojeným štátom, ktoré vo zverejnených dokumentoch americkej diplomacie bez rozpakov kritizovali pomery v Rusku a taktiež jeho lídrov.
Zdroj: Reuters, DPA