Odbory očakávajú, že sa do štrajku v 21 českých mestách verejne či na pracovisku zapojí asi 140 000 zamestnancov.
PRAHA. Naopak, vo vyhlásení v predvečer štrajku sa pokúsil bagatelizovať jeho rozsah a poďakoval sa väčšine zamestnancov štátu a verejnej sféry za to, že sa do štrajku nezapoja.
"Vo verejnom sektore je viac ako 650 000 ľudí. Drvivá väčšina ľudí sa štrajku nezúčastní a ja si ich občiansku zodpovednosť vážim," uviedol premiér Nečas v reakcii na to, že odbory očakávajú, že sa do štrajku v 21 českých mestách verejne či na pracovisku zapojí asi 140 000 zamestnancov. Ďalších 100 000 ľudí so štrajkom údajne vyjadruje súhlas.
Premiér Česka trvá na tom, že jeho vláda má silný mandát, z ktorého pramení jej odhodlanie pokračovať v politike rozpočtových škrtov a následných reforiem s cieľom priviesť Česko o štyri roky k vyrovnanému rozpočtu.
Petr Nečas zdôraznil, že kým v súkromnej sfére v dôsledku krízy došlo k vlne prepúšťania a znižovaniu platov, štátny a verejný sektor prijímal nových ľudí a dokonca sa zvyšovala priemerná mzda. V tejto politike však nová vláda nehodlá pokračovať.
"Aj verejný sektor musí reagovať na ekonomickú krízu. Aj verejný sektor musí zoštíhlieť," prízvukuje premiér.
Vyhlásenie premiéra Nečasa a krok jeho vlády, ktorá niektoré mzdové škrty pre rok 2011 odhlasovala dnes večer, len pár hodín pred začiatkom štrajku, kritizovala ľavicová opozícia.
Líder ČSSD Bohuslav Sobotka vyhlásil, že protest odborárov je oprávnený a vyprovokovala ho vláda svojou "asociálnou politikou". Sobotka nevylúčil, že ak vláda svoje postoje neprehodnotí, odbory sa rozhodnú pre zorganizovanie generálneho štrajku.