OSLO.
Jang Ťian-li totiž vrcholne nesúhlasí s ich prístupom vo veci udelenia Nobelovej ceny mieru väznenému čínskemu disidentovi Liouovi Siao-paovi. Kým Pillayová odmietla účasť na piatkovej ceremónii odovzdávania prestížnej ceny v Osle, Pan sa počas novembrového stretnutia s čínskym prezidentom Chuom Ťin-tchaom vyhol téme udelenia Nobelovej ceny zadržiavanému profesorovi, ktorého Peking označuje za zločinca.
Ako sa v otvorenom liste vyjadril Jang, ktorý bude v Osle zastupovať Liouvu ženu, obaja vysokí predstavitelia OSN podľahli tlaku Číny, ktorá vyzýva na ignorovanie piatkovej slávnosti v nórskej metropole. Pan aj Pillayová by mali konať v duchu poslania OSN a "ak tak nie sú ochotní alebo schopní urobiť, mali by rezignovať", napísal čínsky disident.
Nobelov výbor v októbri udelil Nobelovu cenu mieru za rok 2010 čínskemu spisovateľovi a univerzitnému profesorovi Liouovi, ktorý si vo svojej vlasti odpykáva 11-ročný trest odňatia slobody. Prestížnu cenu dotovanú približne miliónom eur mu udelili aj napriek dôrazným varovaniam zo strany Číny, ktorá Lioua uväznila pre podpísanie a šírenie Charty 08.
Tajomník Nobelovho výboru Geir Lundestad potvrdil, že ceremónia sa určite uskutoční, no diplom a medaila budú zrejme odovzdané neskôr. Išlo by tak o výnimku vo viac ako 100-ročnej histórii udeľovania Nobelovej ceny mieru.