BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Voľba nového najvyššieho prokurátora rozdeľuje aj maďarských politikov. Na rozdiel od Slovenska však v Budapešti nebolo pochýb o tom, kto tento post obsadí.
Vzhľadom na dvojtretinovú väčšinu Fideszu v parlamente a tvrdú disciplínu panujúcu vo vládnej strane by spôsobilo veľký šok, ak by za nového najvyššieho prokurátora včera večer parlament neodhlasoval Pétera Polta. Prekvapenie sa však nekonalo. Veď ako svojho kandidáta na túto funkciu Polta označil premiér Viktor Orbán už pred mesiacmi.
Súčasný najvyšší prokurátor musí odísť, pretože zavŕšil vek 70 rokov.
V službách strany
„Polt patrí medzi preverené kádre Fideszu,“ píše týždenník HVG. V roku 1994 z popredného miesta kandidoval za Fidesz do parlamentu. A keď Fidesz za prvej Orbánovej vlády v roku 2000 prinútil vtedajšieho najvyššieho prokurátora odstúpiť z funkcie (potom, čo kritizoval legislatívne pochybné postupy vlády), dosadil na jeho miesto práve Polta.
Počas prvého mandátu sa Polt osvedčil ako poslušný vládny úradník. Zamietol pod koberec všetky kauzy, ktoré by s mohli dotknúť Fideszu, a týkali sa napríklad jeho financovania.
Naopak, keď Fidesz potreboval zdiskreditovať svojho vtedajšieho koaličného partnera maloroľníkov, boli s podozrením z korupcie urýchlene zatknutí dvaja poslanci menšej koaličnej strany.
Aj pre jeho zlú povesť predchádzajúci prezident László Sólyom odmietol v roku 2006 Polta opäť na post najvyššieho prokurátora navrhnúť.
Zabetónovaný vo funkcii
Fidesz tiež urobil všetko preto, aby Polta na čele prokuratúry zabetónoval. Namiesto doterajších šiestich sa mandát najvyššieho prokurátora predĺžil na deväť rokov a parlament ho volí dvojtretinovou väčšinou namiesto polovičnej.
Ak teda sám neodstúpi, bude mať Fidesz stále svojho človeka v tejto funkcii, aj keby prehral ďalších dvojo parlamentných volieb. Je málo pravdepodobné, že by mali ďalšie vlády rovnakú parlamentnú väčšinu, ako dnes orbánovci.
Hlavnou úlohou Polta v staronovej funkcii by mohlo byť trestné stíhanie bývalého a Fideszom a krajnou pravicou mimoriadne nenávideného expremiéra Ferenca Gyurcsánya.
Proti nemu už Fidesz zhromaždil rad obvinení od podozrivých zmlúv okolo financovania jedného zábavného komplexu až po to, že osobne riadil tvrdý postup polície proti účastníkom násilných nepokojov v Budapešti v roku 2006.