V jednej z depeší z roku 2009 americká strana vyjadruje pochybnosti o úprimnosti sľubov Viktora Janukovyča a jeho Strany regiónov vytvoriť demokratickú vládu a zaviesť trhové reformy.
KYJEV. Americkí predstavitelia sú veľmi skeptickí ohľadne kompetentnosti ukrajinských politikov, nepáči sa im ich prepojenie s organizovaným zločinom a pochybujú o ich schopnosti zavádzať nevyhnutné reformy. Vyplýva to z analýzy dokumentov zverejnených internetovou stránkou WikiLeaks, o ktorých píšu noviny Ukrajinska Pravda.
Dôverné depeše, ktoré sa dostali na verejnosť, naznačujú, že americkí diplomati sú dlhodobo znepokojení vplyvom organizovaného zločinu na ukrajinské vlády.
Zrejme najostrejší dokument napísal v roku 2006 vtedajší veľvyslanec USA v Kyjeve John Herbst. Ten uvádza, že ukrajinskí predstavitelia zničili viac než desaťročie zbierané vyšetrovacie spisy týkajúce sa Semiona Judkovyča Mohylevyča, údajného bossa podsvetia, ktorého má americká FBI na zozname desiatich najhľadanejších osôb.
Ukrajinský ropný oligarcha Dmitro Firtaš počas súkromného stretnutia s iným americkým ambasádorom v roku 2008 uviedol, že Mohylevyč bol najvyššie postaveným mafiánom v krajine od 90. rokov minulého storočia a až donedávna "kontroloval" väčšinu ruského energetického exportu smerujúceho z Ruska cez Ukrajinu do Európy.
Mohylevyča v januári 2008 v Moskve zatkli na základe obvinení z daňových únikov. V júli 2009 ho prepustili. Ukrajinská vláda je citlivá na obvinenia z kontaktov s mafiou.
V jednej z depeší z roku 2009 americká strana vyjadruje pochybnosti o úprimnosti sľubov Viktora Janukovyča a jeho Strany regiónov vytvoriť demokratickú vládu a zaviesť trhové reformy, uvádza Ukrajinska Pravda.
V dokumente je citovaný jeden z miestnych politikov, ktorý konštatoval: "Politici (Strany) regiónov sa stále riadia zákonom kriminálnikov: Čokoľvek, čo možno zobrať, je naše, a toho, čo je naše, sa nevzdáme".
Iba o trochu menej kriticky sa americkí diplomati vyjadrovali o predošlej proeurópskej ukrajinskej vláde. V správe z roku 2008 sú označené za "frašku" snahy vtedajšieho prezidenta Viktora Juščenka a premiérky Julie Tymošenkovej dosiahnuť energetickú dohodu s Ruskom.
Irán využíva karate kluby na verbovanie ľudí pre vražedné misie
Irán využíva centrá bojových umení na verbovanie ľudí pre vražedné misie. Vyplýva to z jednej z diplomatických depeší, ktoré zverejnila internetová stránka WikiLeaks. Dokument sa odvoláva na istého nemenovaného "nindža" informátora.
V depeši, poslanej z amerického veľvyslanectva v azerbajdžanskom Baku, je citovaný iránsky učiteľ bojových umení, podľa ktorého sú karate kluby "pod enormným tlakom, aby spolupracovali s iránskou tajnou službou a Revolučnými gardami, či už pri výcviku členov alebo pri potláčaní protestov a politicky motivovaných vraždách".
Tvrdenia spomínaného zdroja zjavne potvrdzuje aj americký diplomat odvolávajúci sa na ďalších informátorov a poukazujúci na využívanie majstrov bojových umení za vláda šacha, ktorého zvrhli počas islamskej revolúcie v roku 1979.
Učiteľ, ktorý je v dokumente zo septembra 2009 spomínaný ako "nindža majster s čiernym opaskom", tvrdí, že pozná človeka, ktorého najali na to, aby "v priebehu niekoľkých mesiacov zavraždil najmenej šesť jednotlivcov".
Väčšinu obetí mali tvoriť účastníci prodemokratických hnutí, píše sa v dôvernom materiáli.
"Atentátnika" údajne neskôr "zasamovraždili", t.j. zabili a zariadili, aby jeho smrť vyzerala ako samovražda.
Väčšina depeše je výrazne redigovaná v zjavnej snahe zaistiť ochranu informátorov.
Zdroj: DPA