WASHINGTON, BRATISLAVA. Týždeň potom ako päť svetových médií postupne vypúšťa americké diplomatické depeše, zverejnili zrejme najkontroverznejšie utajené informácie vôbec. Zoznam miest, ktoré Američania považujú pre svoju krajinu za kľúčové.
Nebezpečne cenná Družba
Je na ňom aj ropovod Družba, ktorý privádza ropu z Ruska do Európy cez Slovensko. Aj on by sa podľa analytikov po úniku zo stránky WikiLeaks mohol stať terčom teroristického útoku.
Zoznam objektov, ktoré sú „životne dôležité“ pre Americkú bezpečnosť je totiž celkom dobrým návodom pre teroristov, ako poškodiť nenávidenú veľmoc.
Súpis strategických miest si od zahraničných misií začiatkom roka 2009 vyžiadalo ministerstvo zahraničia s tým, že tam nemajú byť vojenské objekty.
Diplomati tak zozbierali desiatky lokalít, ktoré sú pre americké záujmy citlivé. Veľké bane, továrne na lieky, obrovské prístavy, výrobcovia zbraní či strategické úžiny, ktorých ovládnutie nepriateľskými skupinami by priamo ohrozili aj Američanov.
Britský denník Times to označil za „zoznam cieľov pre teroristov“, v podobnom duchu píše aj BBC. „Toto je presne ten typ informácií, aké teroristov zaujímajú,“ povedal pre britskú televíziu britský exminister zahraničia Malcom Rifkind.
Hovorca WikiLeaks Kristinn Hrafnsson tvrdí, že len dokazujú spravodajskú činnosť amerických ambasád. „Vyvracia tvrdenia americkej vlády, že ju od svojich diplomatov nežiada,“ povedal.
Assange bez konta
Zakladateľ stránky Julian Assange si od zverejnenia depeší pohneval viacerých. Ako reakciu mu konto zablokovali služby PayPal a Amazon, v pondelok sa pridala aj švajčiarska banka Post Finance.
Tá mu zmrazila konto, lebo sa nenachádza na adrese, ktorú uviedol. Assange tvrdil, že žije v Ženeve, to však nebola pravda.
Saudská vláda sľubovala aj naše zbrane
Jemen si nevedel poradiť so separatistami na vlastnom území. Ako riešenie sa mu núkali aj zbrane zo Slovenska.
SANÁ, BRATISLAVA. „Saudskoarabská vláda sa ponúka, že zoženie zbrane a muníciu z Česka a Slovenska,“ píše sa v americkej depeši spred roka, ktorú zverejnila stránka WikiLeaks.
Naznačuje, že aj Slovensko mohlo zohrať svoju úlohu v boji jemenskej vlády proti šiitským separatistom, ktorých údajne podporuje Irán.
V konflikte vládu podporujú okrem Saudskej Arábie aj Spojené arabské emiráty. Tie navrhovali dovoz zbraní z Bulharska. Ktorú možnosť si Jemen vybral, depeša nespomína.
Či k obchodu došlo, nám do uzávierky slovenské ministerstvo obrany nepotvrdilo.
Matúš Krčmárik