Má platiť státisíce eur. Chce sa odvolať.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PONTOISE, BRATISLAVA. Jediná havária komerčného nadzvukového lietadla Concorde v histórii má po desiatich rokoch vinníka. Za smrť 113 ľudí pri katastrofe pri Paríži podľa súdu môže americká spoločnosť Continental Airlines.
Musí zaplatiť pokutu 200-tisíc eur a milión eur francúzskej leteckej spoločnosti Air France. Jedného z mechanikov Continental Airlines Johna Taylora odsúdili na 15 mesiacov podmienečne.
Ostatných obvinených - nadriadeného mechanika Continental Airlines Stanleyho Forda, ako aj bývalého predstaviteľa francúzskeho leteckého úradu a dvoch konštruktérov Concordu - súd oslobodil.
Chráni vraj povesť Air France Príčinou nehody z 25. júla 2000 bol podľa súdu kus kovu, ktorý odpadol z lietadla americkej spoločnosti na odletovú dráhu pred vzletom Concordu z parížskeho letiska Charlesa de Gaullea. Pneumatika kolesa lietadla preň začala horieť a bola poškodená aj palivová nádrž.
Lietadlo sa krátko po štarte zrútilo a narazilo do hotela v meste Gonesse. Zahynulo 109 ľudí na palube, najmä nemeckých turistov na ceste do New Yorku, a štyria ľudia na zemi.
Continental Airlines sa proti rozsudku odvolá. Ich obhajca známy právnik Olivier Metzner odsúdil rozhodnutie, ktoré podľa neho „akurát chráni francúzske záujmy". Obhajoba tvrdila, že koleso lietadla začalo horieť ešte predtým, než prešlo cez kov.
Povesť firmy nie je tým jediným, o čo Continental Airlines bojuje. Po rozsudku môže Air France žiadať od americkej spoločnosti aj čiastočnú náhradu nákladov na odškodné príbuzných obetí, na ktoré dala 100 miliónov eur.
Je to druhá veľká tohtoročná prehra pre jedného z najznámejších francúzskych právnikov. Metzner prehral v októbri v spore, kde hájil podvodného makléra, ktorý pripravil banku Société Génerale o päť miliárd eur.
O pozostalých nešlo Príbuzní obetí havárie, ktorí nepristúpili na finančné vyrovnanie po katastrofe, sa cítili na súde zabudnutí. „Veľa sa hovorí o technických detailoch, ale na ľudí sa zabudlo," povedal brat jednej z poľských obetí denníku Le Figaro.
Väčšina príbuzných obetí pristúpila na odškodné výmenou za to, že nebudú podávať žaloby. Viac než o nich bol teda spor o povesti francúzskej a americkej spoločnosti.
Britsko-francúzske lietadlo Concorde stiahli po 27 rokoch z prevádzky v roku 2003. Dve organizácie sa usilujú o jeho návrat na oblohu aspoň na slávnostné príležitosti.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Haváriu podľa súdu spôsobil zle pripevnený 43-centimetrový kus kovu, ktorý odpadol z lietadla Continental Airlines na odletovú dráhu.
FOTO - TASR/AP