Naí Dillí/Brusel 7. júna (TASR) - Indický minister zahraničných vecí Džasvant Singh dnes vyhlásil, že jeho krajina, ktorá sa dostala na pokraj vojny s Pakistanom, si želá mier.
"Veľmi si želáme vydať sa na cestu mieru, pretože k mieru niet žiadnej inej alternatívy," povedal Singh na spoločnej tlačovej konferencii s námestníkom ministra zahraničných vecí USA Richardom Armitageom.
Šéf indickej diplomacie však dodal, že Naí Dillí bude reagovať "náležitým spôsobom", ak bude mať dôkazy, že sa zastavila infiltrácia extrémistov cez kašmírsku líniu kontroly.
Podľa šéfa Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Richarda Myersa ozbrojené sily USA dostali príkaz vypracovať plány na ochranu amerických vojakov v Pakistane pre prípad prepuknutia vojny medzi Indiou a Pakistanom.
"Požiadali sme šéfa centrálneho veliteľstva generála (Tommyho) Franksa a veliteľa pre Pacifik, admirála (Thomasa) Farga, aby preskúmali podmienky ochrany jednotiek a vypracovali plány," povedal generál Myers v Bruseli na tlačovej konferencii zorganizovanej pri príležitosti stretnutia ministrov obrany krajín NATO.
Podľa Myersa situácia na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom, kde regionálni rivali sústredili asi milión vojakov, sa niekoľko týždňov nemení.
Proti indickej vláde v štáte Džammú a Kašmír bojuje takmer tucet radikálnych skupín. V jedinom indickom štáte s prevahou moslimského obyvateľstva si povstanie od roku 1989 vyžiadalo najmenej 33.000 obetí na životoch.