Brusel 28. mája (TASR) - Obchodovanie s ľuďmi sa bude aj po dnešku v krajinách Európskej únie (EÚ) trestať rôznym spôsobom. Ministri spravodlivosti a vnútra 15 členských štátov EÚ dnes v Bruseli odložili rozhodnutie o zjednotení pravidiel postihovania obchodníkov s ľuďmi a prevádzačov.
Švédsky minister spravodlivosti Thomas Bodström však oznámil dohodu o tom, čo vlastne budú členské štáty považovať za trestné pri obchodovaní s ľudskými bytosťami. K trestným činom by mali v budúcnosti vo všetkých krajinách patriť okrem iného najímanie či predávanie detí a žien za účelom prostitúcie, preprava ľudí bez potrebných dokladov, zavádzanie obetí a využívanie ich zraniteľného postavenia, vykorisťovanie či násilie páchané na obetiach.
"Dnešná dohoda je jasným signálom aj pre krajiny, ktoré sa uchádzajú o členstvo v EÚ a ďalšie štáty, že únia prikladá veľký význam boju proti týmto zločinom a dáva im na vedomie minimálne požiadavky, ktoré by mali platiť na jej území," konštatoval Bodström. Dohodu o jednotnej výške trestov sa však dnes dosiahnuť nepodarilo a rokovania budú musieť pokračovať.
Ministri sa zatiaľ nedohodli ani na spoločných pravidlách zaobchádzania s utečencami počas mimoriadnych krízových udalostí. Podľa nemeckého ministra vnútra Otta Schilyho je 15 členských štátov ešte "veľmi ďaleko" od jednotnej politiky voči utečencom. Pätnástka sa okrem iného nemôže zhodnúť na pravidlách zjednocovania rozdelených rodín či dĺžke dočasnej ochrany utečencov.
Ministri dnes rozhodli o vytvorení európskej siete na prevenciu proti kriminalite. Tvoriť ju budú traja experti z každej členskej krajiny a jej cieľom bude hľadať možnosti využitia všetkých dostupných prostriedkov na zabraňovanie zločinom na úrovni EÚ. Prostredníctvom nej sa budú členské štáty informovať o všetkých efektívnych metódach boja proti kriminalite.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed