Mníchov 7. júna (TASR) - Pred desiatimi rokmi sa skončil dlhoročný spor medzi Rakúskom a Talianskom o Južné Tirolsko. Po stránke geografickej zostala síce táto ťažko skúšaná oblasť s prevahou nemecky hovoriaceho obyvateľstva Taliansku, získala však po dlhom období nepokojov štatút autonómie, s ktorým sa v júni 1992 zmierilo aj Rakúsko, pripomína dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung.
Zásluhou štatútu autonómie patrí dnes Južné Tirolsko k prekvitajúcim regiónom Talianska a tamojším obyvateľom závidia aj obyvatelia rakúskeho severného Tirolska.
Samosprávne usporiadanie tejto oblasti ponúka oficiálny Rím veľmi rád ako príklad pre rozvadené balkánske krajiny alebo aj pre bývalé sovietske stredoázijské republiky, patriace dnes do SNŠ. Možno vyjadriť len údiv nad tým, že v dnešnej dobe spochybňovania a strachu pred rozšírením Európskej únie nepoužil nikto ako pozitívny príklad práve zázrak zvaný Južné Tirolsko, podotýka SZ.
Členstvo Talianska a Rakúska v Európskej únii a Schengenská dohoda sa totiž pričinili o to, čo sa pred rokmi zdalo absolútne nemožné - o pomalé, elegantné a bezproblémové zjednocovanie celého Tirolska. Tirolsko je jednotné bez toho, aby čo i len jeden človek musel zmeniť svoje štátne občianstvo a aby sa musela čo i len o jeden centimeter posunúť štátna hranica. Predchádzajúce taliansko-rakúske spory sa obmedzujú odvtedy len na miesto náleziska pravekého obyvateľa Álp - populárneho Ötziho, píše nemecký denník.
Možno práve takáto by mala byť perspektíva pre strednú Európu, obývanú veľkým množstvom menšín, napríklad Maďarmi, ale aj Rumunmi, Chorvátmi, Srbmi, Slovákmi, ktorí v dôsledku historických udalostí zostali žiť mimo hraníc svojej pôvodnej vlasti, uzatvára SZ.