Na návštevu šiitských svätýň a mešít v Iraku prichádzajú šiitskí pútnici z celého sveta. Väčšinu náboženských turistov však tvoria Iránci.
BAGDAD. Počas sobotňajších útokoch v irackom hlavnom meste Bagdad prišlo o život najmenej 17 ľudí vrátane siedmich iránskych pútnikov, ktorí prišli o život neďaleko posvätnej hrobky. Medzi obeťami sú aj nakupujúci Iračania na šiitskom trhovisku. Informovali o tom miestne úrady.
Militanti uskutočnili útoky s pomocou bômb umiestnených v autách, pričom ich výbušné zariadenia zranili asi stovku ľudí. Väčšina z obetí je pravdepodobne z radov šiitov, ktorí sú častými terčmi sunnitských povstalcov.
Tí sa snažia vyprovokovať v Iraku občiansku vojnu. Najsmrteľnejší sobotný útok sa odohral na trhovisku v šiitskej štvrti Baíja, pri ktorom zahynuli šiesti ľudia.
V Iráne aj v Iraku tvoria šiiti väčšinu. Pred Američanmi vedenou inváziou v roku 2003, keď v Iraku vládla sunnitská menšina pod vedením diktátora Saddáma Husajna, však bolo pre Iráncov oveľa zložitejšie dostať sa k miestam, z ktorých niektoré pre šiitov patria medzi najposvätnejšie.
Teherán a Bagdad viedli v 80. rokoch minulého storočia brutálnu osemročnú vojnu, ktorá si na oboch stranách vyžiadala státisíce obetí na životoch.
Po zosadení Saddáma zaplavili Iránci posvätné miesta v Iraku a doláre, ktoré so sebou prinášali, sa pre vojnou zničenú krajinu stali dôležitým zdrojom príjmu. Pútnici sa často stávajú terčmi útokov sunnitských extrémistov, ktorí považujú šiitov za nevercov.