BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Tri maďarské noviny vyšli tento týždeň s bielou titulnou stranou na protest proti čoraz prísnejším zákonom, ktorými si chce vládna strana Fidesz podriadiť tamojšie médiá.
„Návrh zákona by zaistil totálnu kontrolu pre Mediálnu radu a cez ňu pre vládu nad elektronickými, internetovými a tlačenými médiami. Týmto by v Maďarsku 1. januára 2011 zanikla sloboda médií. Spolu s ňou by sa znemožnila aj sloboda slova,“ vysvetľujú v spoločnom texte dôvod tohto kroku nezávislé týždenníky Magyar Narancs a Élet és Irodalom a denník Népszava, blízky opozičnej socialistickej strane.
Odkazujú tak na zatiaľ poslednú časť vládneho mediálneho balíčka, o ktorom práve rokuje parlament ovládaný dvojtretinovou väčšinou poslancov vládneho Fideszu.
Zatočiť s reakciou
K trom novinám sa jasným protestom pripojil už len internetový spravodajský server Hírszerző. Jeho titulná strana bola v utorok zaplnená textami parodizujúcimi snahy Fideszu v duchu komunistickej žurnalistiky spred roku 1989. Požadovali napríklad v mene pracujúceho ľudu rázne zatočiť s reakcionármi a nepriateľmi nového Systému národnej spolupráce, ktorého budovanie oznámil premiér Viktor Orbána.
Pôvodne malo byť podobne protestujúcich novín viac, väčšina z nich si však postupne takýto radikálny krok rozmyslela. Najčítanejší opozičný denník, ľavicovoliberálny Népszabadság napokon len oznámil, že sa po prijatí zákona v navrhovanej forme obráti na ústavný súd.
Týždenník HVG priniesol na titulnej strane mapu umiestňujúcu Maďarsko doprostred Južnej Ameriky a nápis Kde sú hranice? Narážal tým však skôr na zoštátnenie majetku súkromných penzijných poisťovní, o ktorom Orbánova vláda tiež rozhodla.
Fidesz: Zákon len zaistí vyváženosť
Táto právna úprava je vhodná na to, aby médiá vo verejnom aj v súkromnom vlastníctve v budúcnosti maďarským občanom poskytovali vyvážené spravodajstvo vo všetkých oblastiach, povedal o prerokovanom zákone počas parlamentnej debaty poslanec Fideszu László L. Simon.
„Súčasná vláda sa rada vyhráža – len tak možno vysvetliť zriadenie mediálneho úradu z rozšírenými právomocami a aj činnosť toho úradu,“ hovorí pre SME šéfredaktor týždenníka Élet és Irodalom Zoltán Kovács. Vláda už podľa neho vyradila väčšinu kontrolných mechanizmov moci a teraz je jej cieľom vyradiť aj kontrolnú funkciu médií.
Pritom by si podľa úvodníka denníka Magyar Nemzet len museli zvyknúť, že musia slúžiť „národu a spoločnosti maďarských ľudí“.
Od pokút až po zrušenie
Zákon by po prijatí umožňoval, aby nový mediálny úrad a Mediálna rada ovládané politikmi Fideszu len podľa vlastného uváženia ukladali všetkým médiám vysoké až likvidačné pokuty. Stačí, ak nebudú podľa týchto politikov informovať dostatočne vyvážene alebo ak by publikovali niečo, čo opäť podľa týchto politikov uráža napríklad cirkev či verejnú morálku.
Médiám by dokonca mohli po opakovaných priestupkoch odobrať registráciu, čo by vzhľadom na povinnú registráciu znamenalo ich zánik.