BERLÍN, BRATISLAVA. Na začiatku to bola jeho výhoda. Nemci oslavovali nového amerického veľvyslanca ako nekonvenčného diplomata, ktorý bez saka a s vyhrnutými rukávmi radšej prehovorí pred 150 študentami, než by dal rozhovor do médií.
„Nebudem rečniť, ako by ste čakali od diplomata,“ uviedol sa vlani na Humboldtovej univerzite Philip Murphy.
Dnes novinárom a politikom vysvetľuje nekonvenčné poznámky vo viac ako 1700 depešiach, ktoré z americkej ambasády v Berlíne odišli a zverejnil ich server WikiLeaks.
Nemecká politická elita z nich nevyšla dobre a pod mnohými z nich je podpísaný práve Murphy. „Posledné dni boli namáhavé. A tie, čo prídu, budú ešte horšie,“ hovorí.
Keď ho pred 16 mesiacmi poslali do Berlína, bol v diplomacii nováčikom, ale v nemeckých reáliách sa vyznal. Vo Frankfurte nad Mohanom pracoval päť rokov, hovoril po nemecky a mal veľa kontaktov.
Takmer štvrťstoročie patril Murphy k prvej lige v americkej investičnej banke Goldman Sachs, v roku 2006 odišiel do politiky a začal zbierať peniaze pre demokratov. Jeho tím vyzbieral pre Baracka Obamu rekordných 640 miliónov dolárov.
Bývalý minister financií Robert Rubin o Murphym hovoril, že má „vzácny dar vychádzať s ľuďmi“. Teraz sa to obracia proti nemu.
Urazení nemeckí politici sa hnevajú, že si získal špióna priamo medzi liberálmi (FDP) a potom posielal depeše do Washingtonu, že šéf diplomacie a FDP Guido Westerwelle je nekompetentný.
„Keby sa to stalo nemeckému veľvyslancovi, už by ho poslali domov,“ povedal pre Bild poslanec FDP Hans-Michael Goldmann. Mnohých dráždi reakcia Murphyho na depeše.
„Nebudem sa ospravedlňovať , moji ľudia neurobili nič zlé,“ povedal pre Der Spiegel, ktorý depeše zverejnil.