Maršal, ktorého v krajine oslavovali po bitke pri Verdune z februára 1916 ako veľkého víťaza, stál v roku 1940 pri vzniku vlády z Vichy, ktorá kolaborovala s nacistickou Treťou ríšou.
PARÍŽ. . O premenovaní poslednej z nich rozhodla obec Tremblois-les-Carignan ležiaca v Ardénach na severovýchode krajiny, informovala príslušná prefektúra.
Táto správa prichádza len čosi viac ako mesiac po tom, čo sa na sklonku októbra verejnosť dozvedela, že správny súd v severofrancúzskom meste Caen vyniesol verdikt, v zmysle ktorého portrét maršala Philippa Pétaina nemôže byť vystavený v priestoroch obecnej rady v Gonneville-sur-Mer, obci, v ktorej žije okolo 600 ľudí.
V zdôvodnení vtedajšieho verdiktu súd konštatoval, že vystavenie spomínaného obrazu je "v rozpore s neutralitou verejnej služby".
Pétainov obraz, ktorý predstavitelia obce nechceli zvesiť, visel v rade portrétov ďalších francúzskych štátnikov.
Maršal, ktorého v krajine galského kohúta oslavovali po bitke pri Verdune z februára 1916 ako veľkého víťaza, stál v roku 1940 pri vzniku vlády z Vichy, ktorá kolaborovala s nacistickou Treťou ríšou. Práve Vichy bolo počas nemeckej okupácie Francúzska (1940-1944) sídlom Pétainovej vlády, ktorá sa spolupodieľala aj na deportáciách židov do táborov smrti. Len nedávno vyšlo najavo, že maršal sa osobne pričinil o sprísnenie antisemitskej legislatívy v krajine.
Po skončení druhej svetovej vojny odsúdili Pétaina za vlastizradu na smrť, neskôr ho však omilostili a trest mu pozmenili na doživotné väzenie. Počas internácie na ostrove Yeu v Atlantickom oceáne zomrel potom v lete 1951 vo veku 95 rokov.