Ústava sa odvolá na svätú korunu ako symbol kontinuity štátu.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Za jednu zo svojich hlavných úloh označila nová maďarská vláda Viktora Orbána vytvorenie novej ústavy.
V stredu sa na internetovej stránke parlamentného výboru pre jej prípravu objavila koncepcia nového základného zákona krajiny.
Nová ústava má odkazovať na svätoštefanskú korunu ako vyjadrenie kontinuity maďarskej štátnosti. Koruna sa opäť ocitne aj na štátnej vlajke.
Ústava má chrániť manželstvo ako „najprirodzenejšie a najzákladnejšie spoločenstvo muža a ženy" a na ňom založenú rodinu.
Chráni tiež ľudský život už od chvíle počatia. Vládny poslanec Péter Harrach popiera, že nová ústava znamená zákaz interrupcií. V koncepcii je však aj ustanovenie, podľa ktorého by bolo možné v prípade potreby obmedziť základné práva „v záujme ochrany morálky".
Súčasťou koncepcie tiež je, že akékoľvek budúce zmeny ústavy presadenej Fideszom budú možné len vtedy, ak ich dvojtretinovou väčšinou odsúhlasí parlament v dvoch za sebou nasledujúcich volebných obdobiach.
V praxi by to znamenalo, že Fidesz prijme novú ústavu vďaka svojej súčasnej dvojtretinovej väčšine v parlamente, pretože sa však podobná situácia cez dve volebné obdobia najskôr už nikdy nezopakuje, nebude už možné túto ústavu zmeniť.
Platná maďarská ústava formálne stále nesie datovanie z roku 1949, zo začiatku komunistickej éry. Jej obsah sa však po roku 1989 úplne zmenil.
Datovaním ústavy argumentuje Fidesz, keď tvrdí, že treba rýchlo prijať novú. Vláda navyše tvrdí, že ju ľud vo voľbách splnomocnil na akékoľvek ústavné zmeny, ktoré považuje za správne.
To však popiera bývalý prezident a predseda ústavného súdu László Sólyom, podľa ktorého sa v Maďarsku začína spor medzi konsenzuálnou a väčšinovou demokraciou.
„Ústava je záväzná aj pre väčšinovú demokraciu," povedal Sólyom.