Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRUSEL, BRATISLAVA. Po roku sporov sa oficiálne spustila nová diplomatická služba Európskej únie. Slovenský kandidát by v nej mal zastávať pozíciu, ktorú analytici označujú za prioritu zahraničnej politiky únie číslo jeden - Balkán.
Bývalý slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák by mal podľa európskych diplomatov s najväčšou pravdepodobnosťou pracovať pre šéfku diplomacie únie Catherine Ashtonovú ako riaditeľ sekcie pre Balkán, Rusko, región Východného partnerstva aj Turecko, strednú Áziu a južný Kaukaz.
Favorizuje ho i srbský denník Blic.
„Na najbližších päť až desať rokov je európskou politickou prioritou číslo jeden Balkán," hovorí pre SME analytik Centra pre európsku reformu Hugo Brady. „Je tu riziko politickej nestability, boj s migráciou, organizovaným zločinom," dodáva.
Analytik Piotr Kaczynski z Centra pre štúdium európskych politík tvrdí, že v prípade nominácie by mal Lajčák (47) „rozhodujúcu úlohu pri riešení problémov" v tejto oblasti.
LAJČÁK A ÚNIA
Slovenský exminister zahraničia (2009 - 2010) a bývalý vysoký predstaviteľ EÚ pre Bosnu a Hercegovinu (2006 - 2009), predtým bol aj osobným vyslancom EÚ pre referendum o Čiernej Hore. Pravdepodobne jeden zo šiestich asistentov šéfky diplomacie EÚ Catherine Ashtonovej v svetových regiónoch. Jeho oblasť: Balkán, Rusko, Turecko, Východné partnerstvo, stredná Ázia, južný Kaukaz. Diplomatická služba má začať fungovať od 1. januára 2011.
Server European Voice pred mesiacom informoval, že Lajčák sa rozhoduje medzi pozíciou šéfa delegácie únie v Sarajeve a pozíciou v novovzniknutej diplomatickej službe únie.
Hoci zostávajúce nominácie na najvyššie pozície v diplomatickej službe únie mali byť známe do 1. decembra, stane sa tak podľa analytikov až v ďalších týždňoch.
Služba totiž bojuje s vidinou rozpočtového provizória. Na budúcoročnom rozpočte únie sa nevedia dohodnúť členské štáty s Európskym parlamentom.
Služba s vyše tisíckou diplomatov má reálne začať fungovať od 1. januára.
Hoci Ashtonová stále zdôrazňuje význam novej služby, ktorú zaviedla Lisabonská zmluva, nadobudla platnosť v úplnej tichosti.
Pri jej stredajšom oficiálnom uvedení do existencie dokonca nevydala tlačovú správu ani jej šéfka.
Analytik Brady hovorí, že tichý začiatok je pochopiteľný. „Bolo by hlúpe začať s fanfárami, keď ešte služba reálne nefunguje," hovorí pre SME. „Má pred sebou veľa práce a úspech nie je zaručený," dodáva.