Republikáni vyjadrujú k zmluve výhrady a zdôrazňujú potrebu modernizácie jadrového arzenálu USA.
WASHINGTON.
V opačnom prípade podľa nich môže byť ohrozená pomoc Moskvy v otázkach Iránu, Severnej Kórey a Afganistanu.
V článku pre noviny Washington Post bývalí šéfovia diplomacie v republikánskych vládach od Richarda Nixona po Georgea W. Busha apelovali na senátorov, aby sa preniesli nad domácu stranícku politiku a ratifikovali zmluvu v záujme USA.
"Najdôležitejšie je, aby zmluva mala podporu oboch strán, ako mali predošlé zmluvy o jadrových zbraniach," uviedli Henry Kissinger, George Shultz, James Baker, Lawrence Eagleburger a Colin Powell. "Domnievame sa, že existujú pádne dôvody, prečo by mali republikáni podporiť ratifikáciu."
Nová zmluva START o strategických zbraniach, ktorú podpísali prezidenti Barack Obama a Dmitrij Medvedev v apríli, zaväzuje obe krajiny znížiť počet rozmiestnených jadrových hlavíc do siedmich rokov na najviac 1550, teda o 30 percent.
Republikáni vyjadrujú k zmluve výhrady a zdôrazňujú potrebu modernizácie jadrového arzenálu USA a zabezpečenia, že zmluva neovplyvní vývoj protiraketovej obrany ani konvenčnej výzbroje.
Bývalí ministri uviedli, že nová zmluva START tieto otázky rieši.
Varovali tiež pred možnými dôsledkami pre americko-ruské vzťahy v prípade neratifikovania dohody. "Budeme potrebovať spoluprácu Ruska, ak máme dosiahnuť pokrok pri obmedzení iránskych a severokórejských programov," napísali v článku.
Ruskú pomoc budú USA tiež potrebovať pri zabezpečení jadrového materiálu v Rusku i inde, ako aj na zlepšenie situácie v Afganistane.
Zdroj: Reuters