WASHINGTON, BRATISLAVA. V Kremli vo štvrtok oslavovali správu, že v roku 2018 budú majstrovstvá sveta vo futbale u nich, s kyslým úsmevom. Radosť zo šokujúceho úspechu medzi delegátmi FIFA im totiž pokazila WikiLeaks.
Päť svetových médií, ktoré sa dostali k jej archívu s vyše 250tisíc uniknutými americkými depešami, si na štvrtý deň vybrali za cieľ práve Rusko. A nešetrili ho.
Virtuálny mafiánsky štát
Zo zverejnených depeší vyplýva, že diplomati Spojených štátov si o tejto krajine myslia, že je to prakticky „virtuálny mafiánsky štát“. Rozlohou v najväčšej krajine sveta podľa nich vládnu lídri s pomocou oligarchov a organizovaného zločinu.
Hovorí sa v nich tiež o pašovaní zbraní, praní špinavých peňazí na zahraničných účtoch či rozsiahlych úplatkoch, ktoré sa odhadujú na 300 miliárd dolárov ročne.
Takýto nelichotivý obraz krajiny, s ktorou sa americký prezident Barack Obama od svojho nástupu snaží zblížiť, vykresľujú mnohé depeše z veľvyslanectiev Spojených štátov.
„Je to smiešne. A pochybujem, že by takýto odpad vyprodukoval americký veľvyslanec,“ reagoval podľa agentúry Reuters hovorca ruského premiéra Vladimira Putina na zverejnené depeše.
Podľa neho by uverejnené informácie vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom zhoršiť nemali. Náladu ruským lídrom však rozhodne nevylepšili.
Ruský premiér ju mal zlú už tak či tak. Svoju účasť na zasadaní svetovej futbalovej organizácie krátko pred jeho konaním zrušil. Nahnevali ho špekulácie o skorumpovaných delegátoch FIFA. Správy piatich svetových médií ho pobúrili ešte viac.
Mafia i vláda. Nájdi rozdiel
Jedno z najvážnejších obvinení vzniesol španielsky prokurátor Jose Gonzales, podľa ktorého je „niekedy ťažké nájsť rozdiel medzi aktivitami ruskej vlády a organizovaného zločinu“, citoval ho Guardian.
Gonzales sa dlhodobo venoval vyšetrovaniu ruskej mafie v Španielsku, čo viedlo k zatknutiu viacerých mafiánov.
Podľa britského denníka sa v depešiach tiež píše, ako ruskí špióni využívajú mafiánov na kriminálne operácie. Washington si tiež myslel, že premiér Putin vedel o operácii, ktorej cieľom bola vražda bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka v Londýne v roku 2006.
Ten zomrel za záhadných okolností na otravu rádioaktívnym polóniom, ktoré sa vyrába v Rusku. Podľa denníka El País Litvinenko pomáhal španielskej tajnej službe pri vytypovaní ruských mafiánov, ktorí pôsobili na Iberskom polostrove.
O mafii sa v amerických depešiach rozpráva aj v súvislosti s ruským plynom, ktorý na Slovensko prechádza cez Ukrajinu, kde to zabezpečovala spoločnosť RosUkrEnergo. Tú dlhé roky kontroloval mafiánsky boss z Ruska Semion Mogiljevič.