PRAHA, BRATISLAVA. Údaj o členstve v komunistickej strane (KSČ) nie je súkromnou vecou sudcov. Utorkové rozhodnutie českého Ústavného súdu označili odborníci za prelomové. Česká justícia sa debate o komunistickej minulosti svojich sudcov 21 rokov po páde totalitného režimu bránila.
Minulosť je dôležitá Ústavný súd vyhovel sťažnosti právneho aktivistu Tomáša Pecinu, ktorý sa tri roky snažil dostať k informácii o minulosti sudcov. Odmietali ho súdy i ministerstvo spravodlivosti. Tvrdili, že ide o neprípustný zásah do práva na ochranu súkromia sudcov.
Ústavný súd teraz rozhodol, že nejde o súkromnú vec, ale o dôležitý aspekt pri diskusii o nestrannosti a nezávislosti justície.
Sudcovia a KSČ
Hovoriť o svojej minulosti sudcovia doteraz nemuseli
presné údaje o členstve sudcov v strane nie sú, uvádza sa počet asi 30 českých sudcov, ktorí získali vzdelanie na školách kontrolovaných komunistickou stranou, po páde komunizmu museli všetci sudcovia v bývalom Československu prejsť previerkami.
Podľa nálezu môže členstvo v komunistickej strane ovplyvňovať myslenie sudcov aj dnes. „Hodnotový systém členov KSČ bol často odlišný od hodnotového systému moderného demokratického právneho štátu. Z povahy veci mohol a stále ešte môže ovplyvňovať rozhodovanie jednotlivých sudcov,“ povedal podľa českých médií sudca spravodajca Vojen Güttler pri čítaní rozsudku.
Súd konštatoval, že nie všetci členovia strany aktívne presadzovali politiku komunistického režimu, ale samo členstvo znamenalo „personifikačné spojenie s touto stranou“.
Tomáš Pecina rozhodnutie privítal. Jeho advokát označil verdikt za prelomový. „V demokratickej spoločnosti musí byť minulosť sudcov celkom priehľadná,“ povedal podľa Českého rozhlasu Petr Kočí. S rozsudkom súhlasí aj minister spravodlivosti Jiří Pospíšil. „Občan má mať právo na informácie o orgánoch verejnej moci, zvlášť ak tieto orgány o ňom rozhodujú,“ povedal minister.
U nás to nie je téma Na Slovensku nie je členstvo sudcov v strane témou. „Debatovalo sa o tom krátko po roku 1989, teraz tú potrebu nevidím,“ povedal Miroslav Gavalec z nezávislej iniciatívy Za otvorenú justíciu, ktorá žiada legislatívnu úpravu, podľa ktorej by nemohol byť sudcom bývalý člen Štátnej bezpečnosti (ŠtB).
Tak ako v Čechách ani na Slovensku nie sú k dispozícii údaje o počte sudcov, ktorí boli členmi komunistickej strany. Ide o súkromný údaj. Náš Ústav pamäti národa však rozhodnutie českého súdu podporuje. „Viacerí sudcovia sa do roku 1989 nerozhodovali iba podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia, ale aj na základe straníckeho príkazu, resp. usmernenia ŠtB,“ povedal pre SME hovorca úradu Ján Pálffy.