ISLAMABAD, BRATISLAVA. Pakistanská ekonomika je stále viac v rozklade, no krajina napriek tomu vyrába jadrové zbrane rýchlejšie, ako ktokoľvek iný, píše sa v amerických diplomatických správach, ktoré zverejnila stránka WikiLeaks.
Tejto kombinácie sa obávajú nielen Američania, ale aj Briti, Rusi, či Číňania. Ruský diplomat Igor Koroľov pripomenul, že v jadrových zariadeniach pracuje asi 130-tisíc ľudí. "Nie je možné, aby vláda ručila, že všetci sú lojálni," povedal podľa uniknutých dokumentov.
Diplomati sa až tak neobávajú toho, že by sa jadrových zariadení zmocnili islamisti. Väčším rizikom je, že zamestnanec zariadenia môže prepašovať dostatok jadrového materiálu na výrobu ničivej zbrane.
Pakistan buduje jadrový arzenál najmä preto, lebo sa susednú Indiu stále považuje za nepriateľa a počtom vojakov sa jej nemôže vyrovnať. Nezaháľa ani Dillí, ktoré na prípadnú provokáciu Islamabadu reaguje vlastným plánom na inváziu do Pakistanu s názvom Studený štart.
Americkí diplomati síce tvrdia, že taký vývoj nie je pravdepodobný, no v prípade vojny by hrozilo prvé použitie jadrovej bomby od útoku na Hirošimu a Nagasaki.