VARŠAVA. Predsedníctvo Poľska a Maďarska v Európskej únii v roku 2011 ponúkne šancu "prekonať krízu týkajúcu sa spoločného európskeho postoja k finančnej budúcnosti Európy". Povedal to poľský premiér Donald Tusk po stretnutí so svojím maďarským kolegom Viktorom Orbánom.
Rozpočet únie na rok 2011 a dlhodobý finančný rámec pre nadchádzajúce roky vyvolali v Európe hlboké emócie, povedal Tusk. Vyzdvihol, že názory Poľska a Maďarska v tejto záležitosti sa zhodujú. "Sme presvedčení, že inštitúcie únie by mali zohrávať významnú úlohu v procese schvaľovania európskych rozpočtov," pokračoval.
Obe predsedníctva sa podľa Tuska ponesú v rovnakom duchu a chápaní európskych záležitostí, čo poskytne šancu nájsť východisko z krízy týkajúcej sa európskej finančnej budúcnosti.
"Spoločne s maďarským premiérom urobíme všetko pre to, aby bol nadchádzajúci rok pre Európu pokojnejší," citovala Tuska poľská tlačová agentúra PAP
Orbán pripomenul, že rok 2011 bude pre úniu ťažký a zdôraznil, že doteraz členovia únie aj únia samotná urobili veľa pre to, aby prekonali hospodársku krízu.
Poľska sa kríza nedotkla. Poľsko je krajina úspechu, s obrovskou energiou, krajina, pre ktorú je predsedníctvo EÚ poslanie. Maďari chcú nasledovať poľský príklad. Maďarsko chce prekonať hospodársku krízu a dosiahnuť hospodársky úspech tak, ako sa to podarilo Poľsku, povedal podľa PAP Orbán.
V súvislosti so summitom Východného partnerstva, naplánovaným na máj budúceho roka, Tusk povedal, že on aj Orbán sú presvedčení, že to bude významná udalosť.
Podnet na vznik Východného partnerstva dali v roku 2009 Poľsko a Švédsko. Jeho úlohou je upevniť spoluprácu medzi úniou a jej šiestimi východnými susedmi - Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou.