V najviac postihnutej oblasti namerali vodohospodári po úniku kalu hodnotu pH až 12,6, v súčasnosti dosahujú namerané hodnoty v priemere 8-9 pH.
BUDAPEŠŤ. V oblasti postihnutej októbrovým únikom červeného kalu z odkaliska hlinikárne v maďarskej Ajke sa ukončilo odstraňovanie následkov katastrofy vo vodných tokoch.
V súčasnosti sa začína s rekultivačnými prácami, uviedol dnes v postihnutej obci Kolontár štátny tajomník ministerstva rozvoja vidieka Zoltán Illés zodpovedný za ochranu životného prostredia.
Zástupcom zahraničných médií Illés na mieste tragédie zdôraznil, že vďaka obrovskému nasadeniu sa maďarským vodohospodárom podarilo zabrániť kontaminácii Dunaja a ešte vážnejšej ekologickej katastrofe, ktorá by zasiahla aj okolité krajiny.
V najviac postihnutej oblasti namerali vodohospodári po úniku kalu hodnotu pH až 12,6, v súčasnosti dosahujú namerané hodnoty v priemere 8-9 pH. Na strednom úseku rieky Marcal sa už vrátili ryby, revitalizácia potoka Torna však potrvá dlhšiu dobu.
Na Dunaji, Mošonskom Dunaji, Rábe, Marcali a na potokoch Bitva a Torna zriadili celkom 14 staníc kontroly vody. Najdôležitejšou úlohou bolo neutralizovať kontaminovanú vodu tokov sadrovcom a kyselinou octovou, ako aj zabezpečiť usadenie kalu obsahujúceho ťažké kovy.
Vďaka zomknutiu, nadľudskému úsiliu a odbornosti sa podarilo zabrániť ďalším škodám. Miestne obyvateľstvo je v bezpečí a ich odškodnenie prebieha. Stav vôd je vyhovujúci, odstraňovanie následkov katastrofy týkajúce sa vodných tokov bolo necelé dva mesiace po úniku kalu ukončené, povedal štátny tajomník, podľa ktorého najneskôr do Vianoc bude dokončená definitívna hrádza, ktorá má zaručiť bezpečnosť celého regiónu a chrániť aj spodné vody.
Pozornosť odborníkov sa teraz sústreďuje na rekultivačné úlohy, v rámci ktorých rátajú na zrekultivovanej ornej pôde nízkej kvality s pestovaním biomasy. Na rekultiváciu čaká vyše 1000 hektárov kontaminovanej pôdy. Ďalšou úlohou podľa Illésa je zabrániť tomu, aby sa prach červeného kalu dostal do ovzdušia, k čomu sa zdá byť najvhodnejším postrek kalcium-chloridu.
Ekologická katastrofa na západe Maďarska v župe Veszprém, pri ktorej sa 4. októbra pretrhla hrádza odkaliska, si vyžiadala desať obetí a ďalších vyše 120 ľudí utrpelo zranenia. Približne 400 domov bolo zničených. Obrovské škody sú najmä v obciach Kolontár a Devecser; zlikvidovaný bol celý ekosystém rieky Marcal.