BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Maďarská vládna strana Fidesz predložila minulý týždeň parlamentu ďalší zákon, ktorý môže byť zavŕšením jej snahy na ovládnutie nezávislých médií. Mocnej rade kontrolujúcej mediálnu scénu od komerčných televízií až po internetové blogy by zákon umožnil ukladať všetkým týmto médiám až likvidačné pokuty.
Od svojho nástupu k moci presadila strana premiéra Viktora Orbána postupne niekoľko zákonov obmedzujúcich slobodu médií. Celý dohľad nad nimi centralizovala a zverila do rúk Národného úradu pre médiá a telekomunikáciu a v rámci neho pôsobiacej Mediálnej rade. Úrad a rada majú veľmi široké právomoci od prideľovania vysielacích licencií až po kontrolu obsahu médií.
Nesmú nikoho uraziť
Obsah médií má určovať takzvaná mediálna ústava, ktorá veľmi vágne ukladá napríklad elektronickým médiám povinnosť informovať vecne a vyvážene, či všetkým médiám zakazuje budiť pohoršenie a publikovať čokoľvek, čo by mohlo otvorene či skryto urážať napríklad cirkev a náboženské skupiny.
Nový zákon moc úradu a rady ešte rozširuje. Médiám, ktoré podľa nich porušia mediálnu ústavu, bude ukladať podľa vlastného uváženia vysoké pokuty. Tie môžu pri tlači dosiahnuť výšku 90-tisíc eur, v prípade celoštátnych televízií či rádií až sedem miliónov eur.
Úradu i rade však šéfuje s mandátom na deväť rokov politička Fideszu Annamária Szalaiová. Všetci členovia rady sú zástupcovia Fideszu. Ako jediní budú rozhodovať napríklad o tom, čo je vecné informovanie. V ich rukách sa sústredí obrovská moc bez možnosti jej účinnej kontroly.
Okamžité pokuty
„Pokutu bude treba zaplatiť v každom prípade, rozhodnutia mediálneho úradu treba zo zákona okamžite splniť,“ povedal denníku Népszabadság právnik Gábor Polyák. Potrestané médiá sa síce budú môcť obrátiť na súd, vynesenia rozsudku a prípadného vrátenia peňazí sa však nemusia dožiť.
„Je to brutálny zákon o cenzúre. V podstate modernými nástrojmi obnovuje kontrolu médií z čias komunistickej diktatúry,“ povedal Sme redaktor týždenníka Élet és irodalom János Székely.
„Nastala príležitosť prerobiť mediálny svet,“ povedala naopak o novom zákone na konferencii svojho úradu Szalaiová. Zákon podľa nej odzrkadľuje nový pohľad, v ktorom sloboda slova nie je samoúčelná, ale slúži záujmom komunity a integrite spoločnosti.