TRIPOLIS.
Predseda Komisie Africkej únie (AÚ) Jean Ping na tlačovej konferencii s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom po ukončení summitu EÚ-Afrika v líbyjskom Tripolise uviedol, že je "neprijateľné", aby existovala spravodlivosť len pre jedných, kým pre druhých nie.
Ping preto odmieta "dvojrýchlostnú spravodlivosť", čím nepriamo poukázal na medzinárodný zatykač na sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra. Ten sa na summite v Tripolise nemohol zúčastniť pre námietky európskych lídrov, ktorí si jeho prítomnosť výslovne neželali.
Šéf Africkej únie poukázal na fakt, že spomedzi štyroch aktuálnych medzinárodných súdnych procesov sú dva vedené proti africkým štátom - Rwande a Sierra Leone - kým iba jeden proti európskej krajine, konkrétne bývalej Juhoslávii.
Pingovi sa nepozdáva, že nikoho neberú na zodpovednosť za zločiny spáchané napríklad v Pásme Gazy, Gruzínsku, na Srí Lanke či v Iraku. Žiadame dôkazy a spravodlivé zaobchádzanie, dodal šéf Africkej únie v dejisku prvého summitu s EÚ po troch rokoch.
Al-Bašír sa stal v roku 2009 prvou úradujúcou hlavou štátu, ktorú Medzinárodný trestný súd (ICC) obvinil z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a nedávno aj genocídy. Sudánskemu lídrovi pripisujú zodpovednosť za útoky proti povstalcom etnickej menšiny v Dárfúre, pri ktorých podľa OSN zomrelo 300 000 ľudí a 2,7 milióna muselo opustiť svoje domovy.