BIŠKEK. Kirgizský parlament sa dnes dohodol na vytvorení koaličnej vlády pozostávajúcej z troch strán. Dohoda nasledovala po voľbách z minulého mesiaca, ktorých výsledkom je prvá parlamentná demokracia v strednej Ázii.
"Dokument je už podpísaný a koalícia existuje," uviedol úradujúci predseda parlamentu Tašpolot Baltabajev.
Bývalá sovietska republika Kirgizsko, kde sa nachádza ruská i americká vojenská základňa, uskutočnila voľby 10. októbra. Kreslá v parlamente, ktorého úlohou je previesť moc z prezidenta na premiéra, získalo päť strán.
Voľby v krajine, ktorú rozdeľuje súperenie politických a klanových rivalov, však nepriniesli jasného víťaza. To vyvolalo ostré spory pri vytváraní trojstrannej koalície, potrebnej na vládnutie v krajine s 5,4 milióna obyvateľov.
Baltabajev informoval, že vládnu koalíciu vytvoria Sociálnodemokratická strana Kirgizska, ktorá skončila vo voľbách druhá, ako aj strany Respublika a Ata-Meken - tie skončili na štvrtom a piatom mieste.
Líder sociálnych demokratov Almazbek Atambajev bol navrhnutý za premiéra. Líder strany Respublika, Omurbek Babanov, bol nominovaný na post podpredsedu vlády, a líder strany Ata-Meken, Omurbek Tekebajev, sa stane predsedom parlamentu.
Atambajev zastával post viceprezidenta v dočasnej vláde prezidentky Rozy Otunbajevovej, ktorá prevzala moc po ľudovom povstaní v apríli, keď bol zvrhnutý prezident Kurmanbek Bakijev.
O dva mesiace zažilo Kirgizsko najhoršie násilie vo svojej postsovietskej histórii, keď pri krvavých zrážkach medzi etnickými Kirgizmi a Uzbekmi na juhu chudobnej krajiny prišlo o život vyše 400 ľudí.
Päť z 29 strán, ktoré sa zúčastnili volieb 10. októbra, prekročilo päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu.
Strana Ata-Žurt (Vlasť) získala najviac hlasov, čiže 8,47 percenta. K jej členom patrí aj niekoľko bývalých kolegov zvrhnutého prezidenta Bakijeva.
Tretia strana, Ar-Namys, vedená proruským politikom Felixom Kulovom, sa odmietla pridať do vládnej koalície.
Parlamentný model v Kirgizsku je v ostrom protiklade k autoritárskemu prezidentskému modelu vládnutia v ďalších štyroch bývalých sovietskych štátoch strednej Ázie.