WASHINGTON. Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu rokuje so svojou americkou rezortnou partnerkou Hillary Clintonovou o nelichotivých amerických diplomatických nótach o Turecku, ktoré v nedeľu zverejnila internetová stránka WikiLeaks. Novinárom to pred rokovaním potvrdil samotný minister.
Davutoglu aj Clintonová ešte predtým, ako sa odobrali na rokovanie, zhodne vyhlásili, že USA a Turecko sú a aj naďalej zostanú strategickými partnermi.
Podľa diplomatických nót z amerického veľvyslanectva v Turecku, ktoré zverejnila WikiLeaks, Washington nedôveruje súčasnému tureckému vedeniu na čele s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom a ministrom zahraničných vecí Davutoglom.
Premiér fundamentalista
V jednej z nót z novembra 2009 americký diplomat píše do Washingtonu, že "nie je isté, či sa stále môžeme spoliehať na Turecko vo veci Iránu". Irán Američania podozrievajú zo snahy o získanie jadrových zbraní, a od moslimského Turecka očakávajú, že bude na Teherán vplývať, aby sa týchto ambícií vzdal.
V ďalšej nóte z veľvyslanectva v Ankare interpretujú americkí diplomati názor izraelského veľvyslanca v Turecku Gabbyho Leviho, podľa ktorého turecký premiér Erdogan "jednoducho nenávidí Izrael". Dôvodom jeho protiizraelských vyhlásení a krokov podľa Leviho nie je snaha zapáčiť sa voličovi, ako sa doteraz myslelo, ale jeho moslimské vierovyznanie. "Je to fundamentalista. Nenávidí nás z náboženských dôvodov a jeho nenávisť stále rastie," cituje diplomat Leviho vyjadrenie.
Nebezpečné ambície
Ministra zahraničia Davutogla označujú americkí diplomati v uniknutých dokumentoch za "mimoriadne nebezpečného" a zmieňujú sa o jeho snahe obnoviť vplyv Turecka na Balkáne z čias Osmanskej ríše.
Iternetový portál WikiLeaks, ktorý v roku 2006 založil Austrálčan Julian Assange, v októbri sprístupnil verejnosti 77-tisíc utajovaných dokumentov americkej armády o bojoch v Afganistane v rokoch 2004 až 2010, čo vzbudilo hlasný odpor v USA a viacerých európskych krajinách. V nedeľu portál zverejnil ďalších 250-tisíc tajných dokumentov americkej diplomacie. Väčšinou ide o hodnotiace správy z amerických veľvyslanectiev.
Diplomacia už nebude čo bývala, reaguje na WikiLeaks Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého krajina je v centre viacerých utajovaných správ zverejnených stránkou WikiLeaks v pondelok vyhlásil, že konanie tejto stránky môže na dlhé roky zmeniť celkovú povahu diplomacie. Diplomati podľa neho budú odteraz viac vážiť slová a nebudú dávať na papier nič, čo by mohlo teoreticky ich alebo ich krajiny zdiskreditovať.
"Transparentnosť je základom pre našu spoločnosť, a obyčajne je potrebná, ale je niekoľko oblastí, kde potrebná nie je, a jednou z nich je diplomacia," vyhlásil Netanjahu v pondelok na tlačovke v Tel Avive. Práve rúško tajomstva bolo podľa neho tým, čo umožnilo Izraelu v roku 1979 vyjednať mierovú zmluvu s Egyptom.
Reagovali Nemci aj Taliani
Nemecká vláda vníma zverejnenie dôverných dokumentov americkej diplomacie na webovej stránke WikiLeaks s veľkým znepokojením.
Ako však v Berlíne zdôraznil hovorca vládneho kabinetu kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert, vzťahy s USA by tým nemali byť vážnejšie poznačené. Dopady v tejto oblasti budú zanedbateľné, vyplynulo z jeho slov.
Šéf nemeckej diplomacie Guido Westerwelle označil zverejnenie za "poľutovaniahodný postup". Súčasne podčiarkol, že pre Berlín je politickým záverom z toho v prvom rade preskúmať, či to neohrozí zahraničnopolitické záujmy spolkovej republiky, či sa v dôsledku tohto kroku neocitnú ľudia v nebezpečenstve.
"Navyše sa musí preskúmať, ktoré opatrenia bude potrebné prijať, aby to, čo je dôverné, aj zostalo dôverné," uviedol nemecký minister zahraničných vecí.
Americký veľvyslanec v Nemecku Philip D. Murphy vyjadril poľutovanie nad skutočnosťou, že sa vláde USA nepodarilo zabrániť zverejnenie utajených dokumentov.
Už nechodím na párty, tvrdí Berlusconi
Taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorého niektoré zo zverejnených materiálov amerických diplomatov kritizujú v súvislosti s jeho životným štýlom, reagoval v líbyjskom Tripolise, kde patrí medzi účastníkov summitu EÚ-Afrika, na obsah kritiky slovami: "Nezúčastňujem sa na divokých párty, už poriadne ani neviem, čo by mali znamenať."
Predseda talianskej vlády sa obsahom dokumentov nemieni zaoberať, avšak vyjadril poľutovanie nad tým, že môžu poškodiť kredit jeho krajiny.
Berlusconi sa v dôsledku zverejnenia utajených amerických dokumentov ocitol v paľbe talianskej opozície, ktorá tvrdí, že premiér nemá najmenší dôvod smiať sa nad dokumentmi, ktoré zverejnil portál WikiLeaks.
"Je evidentné, že svojím konaním a svojimi politickými závermi škodí kreditu Talianska v zahraničí. Je čoraz zrejmejšie, že v Taliansku je nevyhnutne potrebný politický zvrat," vyhlásil líder opozície Pierluigi Bersani v reakcii na obsah diplomatických materiálov, v ktorých sa Berlusconi označuje za "nekompetentného, nafúkaného a neefektívneho".
tasr