Barack Obama vymenil plány vybudovať zariadenia protiraketového štítu v Českej republike a v Poľsku za podporu Ruska pri rokovaní v OSN o sankciách proti Iránu.
WASHINGTON. Portál WikiLeaks zverejnením utajovaných dokumentov americkej diplomacie ukázal, ako tvrdo Američania dokážu zhodnotiť lídrov krajín, v ktorých ich diplomati pôsobia.
Napríklad taliansky premiér Silvio Berlusconi je podľa hlásení amerických diplomatov "slabý, nespoľahlivý a neefektívny európsky líder", ktorý stále usporadúva oslavy. Kritike sa nevyhol ani afgansky prezident Hámid Karzaj, ktorý je opísaný ako "veľmi slabý líder s nábehom veriť konšpiračným teóriám".
USA vymenili štít za podporu Ruska
Americký prezident Barack Obama vymenil plány vybudovať zariadenia protiraketového štítu v Českej republike a v Poľsku za podporu Ruska pri rokovaní v Organizácii Spojených národov o sankciách proti Iránu.
Na základe tajných dokumentov z prostredia americkej diplomacie zverejnených na serveri WikiLeaks o tom v pondelok informoval poľský denník Gazeta Wyborcza.
Podľa informácií z dokumentov vyplýva, že Spojené štáty boli presvedčené o tom, že Irán má rakety z KĽDR a tie by mohli ohroziť Európu. Z tohto dôvodu chceli umiestniť zariadenia protiraketového štítu práve v strednej Európe, s čím zásadne nesúhlasila Moskva.
Podľa britského denníka The Guardian sa v listoch z Izraela uvádza, že v prípade, ak bude Washington trvať na takejto verzii protiraketového štítu, Rusi sa môžu vzdať zámeru nepredať Iránu svoje rakety S-300. Obama nakoniec plán svojho predchodcu Georgea Busha v septembri odvolal.
Obama údajne k Európe nič necíti
Americký prezident Barack Obama podľa materiálov z ministerstva zahraničných vecí "radšej pozerá na Východ než na Západ" a "necíti nič k Európe".
"Spojené štáty vnímajú svet ako konflikt medzi dvoma superveľmocami. Európska únia hrá sekundárnu úlohu," píše sa v diplomatických odkazoch.
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí údajné verí iba úzkemu okruhu svojich spolupracovníkov, veľmi nerád lieta a nikam sa nepohne bez svojej "rozkošnej" ukrajinskej sestričky.
Ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva americkí diplomati pôsobiaci v Moskve definujú ako stále podriadeného premiérovi Vladimirovi Putinovi. Podľa korešpondencie určenej Washingtonu je Medvedev "Robinom, kým Putin Batmanom".
Kriticky Američania hodnotia aj francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý je podľa zverejnených citlivých dokumentov "vzťahovačný a autoritársky".
Kritiku si vyslúžila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, o ktorej diplomat USA povedal, že je "zriedkavo kreatívna a opatrná".
Slová uznania si od amerického veľvyslanca vyslúžil dlhoročný zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. Ako o ňom napísal veľvyslanec Christopher Dell, "uznajme tomu diablovi jedno - je to brilantný taktik, najprefíkanejší a najzákernejší politik v Zimbabwe" a preto sa drží tak dlho na čele krajiny.
Irán pašoval zbrane do Libanonu v sanitkách
Irán používal sanitky a lietadlá Červeného polmesiaca na pašovanie zbraní a agentov do Libanonu počas vojny Hizballáhu proti Izraelu v roku 2006.
Tajné dokumenty citujú iránsky zdroj, ktorý potvrdil, že iránske elitné revolučné gardy sa prostredníctvom Iránskeho Červeného polmesiaca dostali počas konfliktu do Libanonu. Portál uvádza, že pracovníci Červeného polmesiaca videli "strely v lietadlách so zdravotníckym materiálom smerujúcim do Libanonu".
"Lietadlo bolo do polovice plné ešte pred príchodom zdravotníckeho materiálu," povedal zdroj. Ako dodal, nemocnica Iránskeho Červeného polmesiaca v Libanone prešla na žiadosť generálneho tajomníka libanonskej šiitskej strany Hassana Nasralláha do rúk Hizballáhu.
Izrael a USA obviňovali Irán z poskytovania vojenskej a finančnej pomoci Hizballáhu počas konfliktu, čo Teherán stále odmietal. Počas vojny Hizballáhu proti Izraelu zomrelo 1200 Libanončanov a 160 Izraelčanov.
Putin vodcom svorky
Materiály, ktoré prostredníctvom WikiLeaks prenikli na verejnosť, odhaľujú nelichotivé hodnotenie mnohých zahraničných lídrov, vrátane niektorých európskych spojencov. Ruský prezident Dmitrij Medvedev je podľa nich "nevýrazný, váhavý", zatiaľ čo jeho predchodca a terajší premiér Vladimir Putin "alfa pes" (vodca svorky).
Americkí diplomati v Ríme v roku 2009 napísali, že Putin má mimoriadne blízky vzťah s Berlusconim, k čomu patria "štedré darčeky" a energetické kontrakty. Berlusconi sa podľa nich v rastúcej miere stával "hovorcom Putina" v Európe.
Rusko sa dnes zdržalo akejkoľvek unáhlenej reakcie. Putinov hovorca Dmitrij Peskov odmietol zatiaľ záležitosť komentovať a konštatoval, že akákoľvek reakcia je predčasná, kým si neprečíta pôvodné dokumenty.
Vláda môže reagovať na poznámky o Putinovi až po overení toho, že premiér bol skutočne ich terčom, dodal Peskov.
Poľsko nevidí dôvod na zmenu vzťahov s USA
Poľský minister obrany Bogdan Klich v reakcii na nové odhalenia webovej stránky WikiLeaks povedal, že nie sú dôvodom na zmenu vzťahov s americkými diplomatmi.
"V kontaktoch s Američanmi sa nič nezmení," zdôraznil dodajúc, že to, čo zverejnila stránka WikiLeaks, pozná iba obmedzene. "Vždy hovorím o tom, čo viem, nie o tom, čo hádam," povedal Klich reportérom.
Na otázku, či zverejnené americké depeše ovplyvnia jeho styky s americkými diplomatmi, Klich odpovedal: "Budeme pracovať ako predtým. Politika je hra záujmov, nevidím dôvod na akékoľvek zmeny v našich vzťahoch s americkými partnermi." Konštatoval, že sa vyjadrí až k tomu, "čo skutočne je v týchto materiáloch".
Niektoré zo zverejnených dokumentov, ktoré sa týkajú Poľska, ukázali, že rozhodnutie USA vzdať sa umiestnenia americkej základne protiraketového systému v krajine mohlo súvisieť s úmyslom zahrnúť Rusko do spolupráce pri schvaľovaní sankcií OSN voči Iránu, informovala poľská tlačová agentúra PAP.
Mnohé krajiny sveta dnes odsúdili zverejnenie tajných amerických diplomatických depeší týkajúcich sa tém, ako je iránsky jadrový program či snaha USA špehovať vysokých zahraničných predstaviteľov. Francúzsko, Británia, Pakistan i ďalšie krajiny sveta kritizovali WikiLeaks za zverejnenie dokumentov.
Generálny prokurátor Holder nariadil vyšetrovanie
V prípade úniku utajovaných vládnych dokumentov USA webstránkou WikiLeaks prebieha intenzívne kriminálne vyšetrovanie a úrady budú stíhať kohokoľvek za porušenie zákonov. Vyhlásil to dnes americký generálny prokurátor Eric Holder.
"Zatiaľ nie sme v pozícii, aby sme oznámili výsledok tohto vyšetrovania," uviedol generálny prokurátor.
Holder odsúdil zverejnenie materiálov, ktoré vystavujú riziku bezpečnosť krajiny, ako aj bezpečnosť diplomatov a iných vládnych zamestnancov.
Uviedol ďalej, že ak sú v amerických zákonoch medzery ohľadom zverejňovania utajovaných informácií, vládna administratíva bude spolupracovať s Kongresom na ich zaplnení.