Taká rozhasená vec ešte funguje, ale správa sa nepredvídateľne, nedá sa na ňu spoľahnúť a často vydáva nepekné zvuky.
Jednoducho, máte chuť chytiť ju a vyhodiť. Presný etymologický pôvod mi nie je jasný. Mohlo by byť odvodené od francúzskeho „haché“, čo znamená rozsekaný alebo prerušený. Alebo to má čosi spoločné s hasením vápna, ktoré môže tiež narobiť pekný zmätok.
To len na okraj názvu jednej knižky. V podtitule sa volá práve Rozhasená krajina. Hlavný názov si požičala z populárneho britského seriálu Áno, pán premiér.
Tým premiérom a jej autorom je dnes už bývalý predseda „poloúradníckej“ vlády Jan Fischer. Z funkcie viceprezidenta Európskej banky pre obnovu a rozvoj si odskočil do Prahy na autogramiádu knihy, v ktorej v láskavom tóne spomína na svoje vládnutie (alebo, ako sa „rozhasenú“ krajinu neúspešne pokúšal zladiť.)
Prvé recenzie sú mierne, podobne ako samotná kniha. Kto čaká úprimný a autentický pohľad do útrob českej politiky, bude asi sklamaný. No komu stačia zaujímavé historky v duchu „Pán premiér, povedzte nejakú vtipnú historku“, si príde na svoje. Pre hodnotenie minulosti a budúcnosti skutočne nie je dôležité, že Fischer hovoril šéfom dvoch najsilnejších strán „Hugo a Boss“.
Titulky médií nakoniec zaistil výrok, že bývalý (a mimoriadne populárny ) premiér návrat do politiky nevylučuje. Povedal síce obligátne „Nikdy nehovor nikdy“ a „Musel by byť dopyt“, ale to novinárom stačilo. Zvlášť keď dodal, že ho rozhodne nepriťahuje žiadna zo súčasných politických strán.
Myslí na post prezidenta, ktorého zvolia v roku 2013 a je dosť možné, že priamo? Vyzerá to tak. Isté sú zatiaľ dve veci. To, že kniha Áno, prezident (v predaji na jeseň 2018) by bola láskavým a humorným čítaním a že by zase mala podtitul „rozhasená krajina“.