Ak cudzinec vo Švajčiarsku spácha závažný trestný čin, automaticky ho vyhostia z krajiny. Tento návrh populistickej strany v nedeľu podporili občania v referende.
BERN, BRATISLAVA. Na prvej snímke sú štyri nahé Švajčiarky kúpajúce sa v Zürišskom jazere. Druhý obrázok o 20 rokov neskôr ukazuje, ako sa v tom istom jazere kúpe skupina oblečených moslimiek.
Aj takouto kampaňou presviedčala populistická Švajčiarska ľudová strana obyvateľov, aby v nedeľnom referende podporili ich ďalšiu iniciatívu proti cudzincom. Navrhovali, aby cudzinca po spáchaní závažného trestného činu automaticky zo Švajčiarska vyhostili.
Za vraždu aj podvody von
Švajčiari ich návrh schválili. Podľa agentúry AP za hlasovalo takmer 53 percent ľudí, návrh mal mať aj podporu potrebnej väčšiny kantónov.
Znamená to, že Švajčiarsko bude mať jeden z najprísnejších zákonov proti cudzincom v Európe. V prípade, že prisťahovalec niekoho zavraždí, znásilní, bude obchodovať s drogami alebo „len“ zneužije sociálnu pomoc, vyhostia ho bez možnosti odvolania.
„Je to jednoduché: myslíme si, že ľudia, ktorých vítame vo Švajčiarsku, by mali rešpektovať zákony tejto krajiny. Ak tak nerobia, mali by sme ich vyhnať,“ povedal pre AFP Fabrice Moscheni, jeden z lídrov Švajčiarskej ľudovej strany. Podľa BBC strana argumentuje, že vo švajčiarskych väzniciach je až 75 cudzincov, kým vo Švajčiarsku ich žije necelá štvrtina.
Na jednom z referendových plagátov strana strašila, že sa čoskoro stane Švajčiarom znásilňujúci Ivan S. či Ismir, ktorý zneužíva sociálne dávky. Momentálne najpopulárnejšia strana v krajine minulý rok presadila zákaz stavania minaretov.
Porušuje dohody
Kritici návrhu hovoria, že porušuje medzinárodné dohody. Varujú tiež, že vyhostiť budú takto musieť aj ľudí, ktorým bude doma hroziť mučenie. Podľa BBC tiež argumentujú, že to rieši iba malý problém, keďže zločinnosť je v krajine nízka. Navyše, niektorí prisťahovalci druhej či tretej generácie bez občianstva by skončili v krajine, kde nikdy nežili.
V referende Švajčiari odmietli vládny návrh, podľa ktorého by o vyhostení stále rozhodoval sudca. V ďalšej otázke nepodporili zvýšenie daní pre bohatých obyvateľov.