Brusel 28. mája (TASR) - Hoci Európska únia (EÚ) predstavuje jednotný trh s voľným pohybom tovaru, služieb či kapitálu, cenové rozdiely medzi jednotlivými členskými krajinami ostávajú naďalej pomerne vysoké. Za rovnaký tovar zaplatí zákazník v jednom členskom štáte často aj štvornásobok ceny bežnej v inom štáte.
Európska komisia (EK) uskutočnila prieskum cien čerstvých potravín a spotrebnej elektroniky v 15 členských krajinách EÚ, z ktorého vyplýva, že ceny v najdrahších štátoch sú často dvakrát, ale niekedy až štyrikrát vyššie.
Žiaden štát však nemožno považovať za jednoznačne najdrahší alebo najlacnejší. Zatiaľ čo v Nemecku je najlacnejšie bravčové mäso (78 percent priemeru EÚ), najviac tu ľudia zaplatia za paradajky (115 percent). Podobne v Taliansku možno najlacnejšie nakúpiť rybie filé (85 percent), ale niektoré druhy syrov tu stoja najviac (125 percent).
Hovädzie mäso je najlacnejšie v Írsku, pomaranče, banány a paradajky v Španielsku, syr v Holandsku. Najviac zaplatia za hovädzinu Belgičania, za pomaranče Briti, banány stoja najviac vo Švédsku a paradajky v Nemecku.
V prípade spotrebnej elektroniky možno za relatívne drahé krajiny považovať Dánsko a Švédsko, zatiaľ čo Nemecko sa v tomto smere javí ako pomerne lacné.
Za rovnaký videorekordér Sony zaplatia Nemci iba 81 percent priemeru EÚ, zatiaľ čo Dáni až 126 percent. V Dánsku sú tiež najdrahšie niektoré druhy televízorov. Výrazné rozdiely sú však aj medzi inými krajinami - videokamera Panasonic stojí napríklad v Rakúsku iba 86 percent, zatiaľ čo vo Francúzsku 116 percent priemeru únie.
Celkovo možno konštatovať, že cenové rozdiely pri čerstvých potravinách sú omnoho vyššie ako pri spotrebnej elektronike. Najvyšší rozdiel - 119 percent - zaznamenala EK pri cene zemiakov: v Írsku stoja 56 percent priemernej ceny, zatiaľ čo v Dánsku až 175 percent. Pri elektronike mal najvyšší cenový rozdiel hodnotu 45 percent - jeden model videa sa predáva v Nemecku za 81, ale v Dánsku za 126 percent priemeru EÚ.
Komisia tiež dospela k zaujímavému záveru, že vyššie ceny nesúvisia automaticky s vyššími príjmami v tej-ktorej krajine. Rovnako nie sú za cenové rozdiely zodpovedné rôzne hodnoty dane z pridanej hodnoty. Experti si ďalej všimli, že cenové rozdiely medzi krajinami sú obyčajne trikrát vyššie ako medzi jednotlivými regiónmi v jednom štáte.
Experti vysvetľujú nejednotné ceny na spoločnom trhu EÚ rôznymi podmienkami na lokálnom trhu, dopravnými nákladmi, pretrvávajúcimi obmedzeniami voľného pohybu, ale aj rozdielnym vkusom a preferenciami zákazníkov v rôznych častiach Európy. Hoci ideálny stav, v ktorom by všetky výrobky stáli na celom území rovnako, je len teóriou, komisia dnes zdôraznila, že čo najvyšší stupeň ekonomickej integrácie tlačí ceny smerom nadol, z čoho by mali vyťažiť najmä spotrebitelia.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab