Washington 6. júna (TASR) - Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) sleduje po celej krajine 24 hodín denne "významný" počet osôb, ktoré podozrieva z kontaktov s teroristickou organizáciou al-Káida. Uviedol to riaditeľ FBI Robert Mueller v dnes zverejnenom rozhovore pre denník Washington Post s tým, že táto misia preťažuje zdroje úradu. Priznal tiež, že agenti nemajú inú možnosť, než neustále sledovať podozrivých, keďže ich nemôžu zadržať za imigračné alebo iné priestupky.
"Naším najväčším problémom je, že máme ľudí, o ktorých si myslíme, že sú teroristi. Sú podporovateľmi al-Káidy... Mohli prisahať džihád (svätú vojnu), môžu byť tu, v Spojených štátoch, legálne a nespáchali žiaden zločin," vyhlásil riaditeľ FBI.
Muellerove vyjadrenia potvrdzujú obavy amerických úradov z toho, že teroristi spojení s organizáciou Usámu bin Ládina stále pôsobia v USA. Pred dvoma týždňami vláda vo Washingtone varovala pred možnosťou ďalších útokov.
Mueller odmietol uviesť počet sledovaných osôb, avšak tvrdí, že FBI je "skutočne tlačený" k ustráženiu všetkých podozrivých teroristov. K tým môže patriť ktokoľvek, kto telefonoval známemu teroristovi v zahraničí alebo distribuuje "probinládinovskú" literatúru.
Úrad, nachádzajúci sa uprostred reorganizácie, vysiela osobitné prieskumné tímy na sledovanie podozrivých zo zeme, vzduchu či súdom schválenými odpočúvaniami. FBI však neplánuje rozsiahlu infiltráciu mešít kvôli odhaleniu teroristov aj napriek širokým právomociam pri sledovaní verejných miest.
FBI podľa svojho riaditeľa robí pokroky pri pochopení toho, ako boli naplánované atentáty z 11. septembra. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že myšlienka zaútočiť na Svetové obchodné centrum a Pentagón pochádzala od vodcov al-Káidy v Afganistane, konkrétne prípravy prebiehali v Nemecku a financie prišli zo Spojených arabských emirátov a zdrojov v Afganistane.
Mueller tiež potvrdil informácie o tom, že v Kuvajte narodený Chálid Šajch Muhammad zohral kľúčovú úlohu v plánovaní útokov. Na zoznam najhľadanejších osôb FBI sa dostal vlani kvôli údajnej účasti na pláne v roku 1995 vyhodiť do vzduchu 12 amerických dopravných lietadiel. Vyšetrovatelia sa na Muhammada zameriavali dlhší čas, pričom podľa domnienok sa nachádza v Afganistane.