BERLÍN, BRATISLAVA. Nemeckí nováčikovia za volantom mali doteraz na svedomí štvrtinu dopravných nehôd, hoci šoférov vo veku od 18 do 24 rokov je len 8 percent. Šesť rokov preto úrady v niekoľkých spolkových krajinách hľadali spôsob, ako štatistiku zlepšiť.
Včera horná komora parlamentu (Bundesrat) schválila jeho zákonnú podobu: od nového roka si vodičský preukaz môžu urobiť Nemci už ako 17-roční, teda o rok skôr, ale až do osemnástich budú jazdiť pod dozorom skúseného šoféra. Nemôže to byť hocikto. Päť osôb, ktoré budú na mladého vodiča dozerať, je nováčik povinný zaregistrovať ešte pred jazdou. Sprievod musí mať viac ako 30 rokov, vodičský preukaz a päťročnú skúsenosť za volantom, a samozrejme, žiadne priestupky na konte.
„Podrobne sme sledovali nováčikov v sprievode starších vodičov a ukázalo sa, že majú jednoznačne pozitívnvplyv na bezpečnosť dopravy. Preto sme sa rozhodli prijať zákon,“ povedal pre agentúru DPA spolkový minister dopravy Peter Ramsauer (CDU).
Na testoch sa zúčastnilo 380-tisíc Nemcov a 18-roční v sprievode skúseného šoféra zapríčinili podľa štatistík o 30 percent menej nehôd. Jazdia tiež istejšie a menej z nich si sadne za volant s alkoholom, či drogami v krvi.
Podobne zaúčajú podľa českého ústredného automotoklubu začiatočníkov vo Veľkej Británii, kde majú najazdiť so skúseným šoférom 15 hodín. V Rakúsku musia pod dozorom najazdiť 3000 kilometrov. Vodičské preukazy pre 17–ročných navrhujú aj českí dopravní experti. Podľa ČTK každú desiatu nehodu v Česku spôsobí vodič, ktorý má oprávnenie šoférovať maximálne jeden rok, mladí šoféri s dvojročnou praxou zapríčinia dokonca tretinu havárii.