MOSKVA, PRAHA. Búrlivé zasadnutie ruskej Štátnej dumy sa včera nakoniec skončilo prijatím dokumentu, ktorý pozorovatelia označujú za historický. Ruský parlament prvýkrát po sedemdesiatich rokoch priznal, že príkaz na popravu poľských dôstojníkov na jar v roku 1940, v Katynskom lese na západe Ruska, vydali vysokí sovietski funk-cionári na čele s diktátorom Josifom Stalinom.
Boja sa súdov
Dokument s názvom „O Katynskej tragédii a jej obetiach“ nahneval nielen niektorých poslancov, ale aj časť ruskej verejnosti. Tá napriek mnohým dôkazom nechce veriť, že taký strašný zločin môže mať na svedomí režim obdivovaného vodcu Stalina.
Komunistickí poslanci až hystericky protestovali proti „ospravedlneniu za nič“ a „celonárodnému poníženiu“. Upozorňovali aj na nebezpečenstvo súdnych sporov: poľskí príbuzní obetí sa údajne chystajú masovo žiadať od Ruska obrovské finančné náhrady za smrť ich blízkych.
„Donútia nás ospravedlniť sa aj za to, čo sme nikdy neurobili,“ kričal poslanec Iljuchin, ale frakcia vládnucej strany Jednotné Rusko, ktorú vedie premiér Vladimir Putin, Liberálni demokrati a Spravodlivé Rusko, ľavicovú časť dumy ľahko prehlasovali.
Šéf zahraničného výboru dumy Konstantin Kosačov zdôraznil, že včerajšie vyhlásenie bude mať obrovský význam pre zlepšenie vzťahov medzi Ruskom a Poľskom. „A ešte dôležitejší je ten dokument pre nás,“ dodal.
Poľský premiér Donald Tusk vyhlásenie privítal ako „dôležité politické gesto“, ale žiada odvážnejšie kroky. Narážal tým na odtajnenie všetkých dokumentov a odškodnenie príbuzných obetí. Odškodnenie žiadal aj šéf opozície a brat zosnulého prezidenta Lecha, Jaroslaw Kaczyński.
Klamali desaťročia
Rusi až do 90. rokov tvrdili, že popravu viac ako 22-tisíc poľských vojakov v Katynskom lese a na ďalších miestach Ruska, Bieloruska a Ukrajiny urobili Nemci a čin potom obratne zvalili na sovietskych vojakov a tajnú službu NKVD. Až v roku 1990 posledný sovietsky prezident Michail Gorbačov priznáva, že poľských dôstojníkov postrieľala sovietska tajná služba NKVD.
Na oficiálne priznanie viny si Varšava musela počkať. Až tento rok na jar spolu premiéri oboch krajín, Donald Tusk a Vladimir Putin, spoločne uctili pamiatku obetí v Katyni. Krátko na to sa 96-členná delegácia na čele s poľským prezidentom Lechom Kaczynským zabila pri leteckej havárii, keď si šla do Katyne uctiť Stalinove obete.
O zmenu postoja sa zaslúžili dvaja muži na čele štátu - prezident Dmitrij Medvedev a hlavne premiér Vladimir Putin. Bez nich by sa duma k takému zásadnému hlasovaniu nikdy neodhodlala. Poslanec Kosačov tento fakt ani neskrýval, keď vyhlásil, že prezident a premiér preštudovali archívne dokumenty a dali pokyn parlamentu „priznať vinu vedenia ZSSR za tragédiu v Katyni.“ Medvedev si chcel zrejme predpripraviť svoju štátnu návštevu Varšavy, kam zavíta ruský prezident začiatkom decembra po ôsmich rokoch.
Autor: Agentúra Epicentrum