Paríž 28. mája (TASR) - Francúzsky premiér Lionel Jospin sa dnes vyslovil za vznik európskej federácie národných štátov, založenej na súčasnom inštitucionálnom trojuholníku Európskej únie (EÚ).
Európsky inštitucionálny systém je vytvorený okolo Európskej komisie (EK), Európskeho parlamentu (EP) a Európskej rady. Tento trojuholník zostáva podstatou, vývoj je však nevyhnutný, vyhlásil Jospin v dnešnom zásadnom prejave o reforme EÚ pred poslucháčmi francúzskych univerzít na pôde Centra zahraničnej tlače v Paríži.
Jospin vyzval na uvažovanie o trvalej Rade ministrov na úrovni EÚ, poverenej zabezpečením návrhov, príprav a koordinácie európskej práce. Súčasne podporil myšlienku systému posilnenej spolupráce, ktorá by umožnila skupine krajín napredovať rýchlejšie v stanovených oblastiach.
Podľa predsedu francúzskej vlády by Európska rada zložená z prezidentov a premiérov členských krajín EÚ mala mať právo rozpustiť EP na návrh EK. Pokiaľ ide o predsedu EK, mal by vzísť z víťazného politického zoskupenia v európskych voľbách.
Tento inštitucionálny návrh načrtáva perspektívu európskej ústavy, podčiarkol Jospin, ktorý podporil úlohu národných parlamentov v európskom dome. Zároveň navrhol trvalú konferenciu parlamentov, ktorá by mala skutočnú politickú úlohu, predovšetkým v oblasti určovania podmienok fungovania únie.
Francúzsky premiér sa nevyhol kritike Spojených štátov amerických v súvislosti s ich kontroverznou iniciatívou vzniku národného programu protiraketovej obrany (NMD). Európa musí byť faktorom stability v medzinárodných vzťahoch a čeliť pokusom o unilateralizmus, uplatňovanie práva silnejšieho alebo presadzovanie príliš jednoduchých vízií.
Jednotná Európa nechce byť dominantnou mocnosťou, môže však poskytnúť svoju silu hodnotám, zdôraznil Jospin. Ten Európu označil za vesmír alebo planétu, kde právny štát je jediným dokonalým politickým celkom, v ktorom už neexistuje trest smrti. Jospin súčasne vyzval EÚ, aby sa spoločne vyhla hrozbe uniformity a zaplavenia kultúrnymi produktmi z jediného zdroja.
Podľa neho Európa musí jasne definovať v rámci vlastných záujmov a rešpektovania spojencov dlhodobú obrannú stratégiu, čo je však podmienené prijatím iného stanoviska, ako zaujali USA v prípade iniciatívy NMD. Jospin v tejto súvislosti podrobil ostrej kritike váhavú politiku novej administratívy amerického prezidenta Georgea W. Busha v boji proti finančnej kriminalite. Ubezpečil, že Európa bude pokračovať v potvrdzovaní svojich pozícií v prospech reformy medzinárodnej finančnej architektúry.
Podľa francúzskeho premiéra ohrozujú Bushove stanoviská celosvetovú ochranu životného prostredia. "Vývoj sa nedá zastaviť. Planéta je ohrozená, Zem nie je nevyčerpateľným skladiskom prírodných zdrojov," pripomenul Jospin. Podľa neho je aj preto Európa na čele boja za trvalý rozvoj v okamihu, keď sa zdá, že sa USA snažia vyhnúť zodpovednosti.
Jospin v prejave odmietol federálnu koncepciu budúcej EÚ, ktorú predložil nemecký kancelár Gerhard Schröder. Termín federácia pre niekoho znamená európsku výkonnú moc, ktorá získa legitimitu len od Európskeho parlamentu. Táto moc by podľa Schröderovho návrhu mala monopol na diplomaciu a obranu. Súčasné členské krajiny EÚ by získali štatút nemeckých spolkových krajín, alebo amerických federálnych štátov, dodal Jospin.
Francúzsko, rovnako ako ďalšie európske národy, nemôžu súhlasiť s takýmto štatútom ani koncepciou federácie, pripomenul Jospin, ktorý zároveň odmietol myšlienku renacionalizácie niektorých spoločných politických oblastí, ako to odporučil kancelár Schröder.
Podľa Jospina je potrebné odmietnuť renacionalizáciu politík, ktoré sa doteraz podarilo definovať a presadiť na úroveň únie. Pokiaľ ide o spoločnú poľnohospodársku politiku, mala by zostať na európskej úrovni, musí sa však prehodnotiť jej orientácia.
Európa je podľa francúzskeho premiéra najskôr politickým projektom, obsahom (contenu) a až potom sa stáva nádobou (contenant). Spoločná Európa nevznikla len z nariadení, príkazov alebo právnych opatrení, v prvom rade je dielom ducha, modelom spoločnosti a víziou sveta, zdôraznil predseda vlády v Paríži.
Jospin sa zároveň vyslovil za vytvorenie zjednotenej európskej polície, keďže "organizovaný zločin nepozná hranice." Jadro kriminálnej polície by podľa neho mal tvoriť Europol. V rámci výsledkov rokovaní európskeho summitu vo fínskom Tampere v roku 1999 navrhol vznik európskeho súdu, skutočného európskeho právneho priestoru, v ktorom by sa posilnila spolupráca medzi súdnymi inštitúciami a zosúladilo sa trestné právo jednotlivých krajín.
Podľa Jospina je v súčasnosti potrebné počítať s tým, že európska myšlienka sa stáva realitou. Nevyhnutné bude preto zriadenie "hospodárskeho vládneho kabinetu" v eurozóne v záujme vytvorenia rovnováhy vnútri únie. Koordinácia hospodárskej politiky musí byť oveľa výraznejšia, zdôraznil Jospin, ktorý navrhol, aby každý členský štát konzultoval kroky v hospodárskej oblasti s partnermi a vzal do úvahy ich odporúčania ešte pred tým, než by chybné rozhodnutie mohlo mať globálne následky pre celú zónu.
Jospin plánoval predniesť svoj prejav k reforme EÚ už skôr. Bránilo mu však predsedníctvo Francúzska v EÚ v druhej polovici minulého roka a marcové komunálne voľby vo Francúzsku. Nedávne návrhy nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, ktorý v nich presadzoval model EÚ podobajúci sa spolkovému Nemecku, najmä čo sa týka sústredenia európskej exekutívy okolo silnej Európskej komisie a transformácie Európskej rady na hornú komoru parlamentu reprezentujúcu národy členských krajín, však Jospina prinútili, aby svoju víziu EÚ prezentoval čo najskôr.