BUDAPEŠŤ. Do 23. decembra bude v maďarskej obci Kolontár dostavaná hrádza, ktorá má zaručiť bezpečnosť regiónu zasiahnutého ekologickou katastrofou. Vyhlásil to dnes v západomaďarskej Ajke koordinátor výboru dozerajúceho nad činnosťou hlinikárne Mal Zrt. György Kossa.
Ako informovala tlačová agentúra MTI, ide o 1300 metrov dlhú a päť metrov vysokú hrádzu v hodnote 370 miliónov forintov (1,3 milióna eur), ktorá uzatvára údolie a má chrániť pred prípadným ďalším únikom červeného kalu z odkaliska hlinikárne.
Medzinárodná ochranárska organizácia Greenpeace v Devecseri a v Kolontári namerala v studniach niekde až 400-násobné prekročenie limitu arzénu vo vode. Vo vodovode však tečie podľa Greenpeace neškodná voda a na vyšších miestach údolia nie je podzemná voda kontaminovaná.
Ochranári sa domnievajú, že vzhľadom na namerané hodnoty bude s arzénom dlhodobejší problém, preto je podľa nich potrebné zriadiť ucelený systém monitorovania kvality vody v postihnutej oblasti. Greenpeace varuje, že ak v súvislosti s novým odkaliskom, ktoré teraz budujú, nebudú použité nové techniky, môže dôjsť k ďalšej katastrofe. Potrebné by bolo napríklad znižovať zásaditosť uskladňovaného kalu.
Ekologická katastrofa na západe Maďarska v župe Veszprém, pri ktorej sa 4. októbra pretrhla hrádza odkaliska, si vyžiadala desať obetí a ďalších vyše 120 ľudí utrpelo zranenia. Približne 400 domov bolo zničených. Obrovské škody boli spôsobené najmä v obciach Kolontár a Devecser; zlikvidovaný bol celý ekosystém rieky Marcal.